Sibienii de la FC Hermannstadt s-au calificat, până la urmă, la barajul pentru menţinerea în Liga I de fotbal, după ce au învins-o pe Dunărea Călăraşi cu scorul de 2-1 (0-0), duminică seara, pe Stadionul Municipal din Sibiu, într-o partidă din etapa a 14-a a fazei play-out a Ligii I de fotbal, ultima a sezonului.

Partida care a început cu o întârziere de 30 de minute din cauza ploii abundente care a inundat suprafaţa de joc, a avut un final dramatic. Prima parte s-a încheiat aşa cum a început, 0-0, deşi gazdele n-au avut nici un şut pe spaţiul porţii iar echipa noastră şi-a trecut în cont 3 ocazii clare prin Ammari (28, 45) şi G. Enache (44).

Startul părţii secunde a aparţinut tot Dunării care a irosit o bună oportunitate prin G. Enache în minutul 53, balonul fiind reţinut de Căbuz.

Gazdele, care n-aveau la îndemână decât varianta victoriei pentru a merge la baraj, au ratat deschiderea scorului în minutul 67, mingea trimisă din careu S. Popovici, introdus în teren 2 minute mai devreme, fiind respinsă miraculos în corner de Straton.

În minutul 77, Dunărea a deschis scorul. Bourceanu l-a servit ideal pe Steliano Filip care din vole a reluat direct în plasa porţii lui Căbuz.

Sibienii n-au cedat, presând şi mai mult poarta lui Straton care avea să cedeze în minutul 85. Tsoumou a reluat cu capul din corner de lângă fundaşii noştrii lăsându-l fără replică pe bravul nostru portar.

Finalul a fost unul foarte tensionat, atacantul gazdelor, Ştefan Blănaru, care fusese înlocuit, primind cartonaş roşu în min. 90+4, pentru bruscarea lui Daniel Benzar, în timp ce antrenorul Dunării, Dan Alexa, a fost trimis în tribună.

Incredibilul se produce în al 6-lea minut al prelungirilor. Sibienii au marcat golul victoriei prin croatul Ivan Lendric care a împins balonul în poartă din câţiva metri, la centrarea lungă a lui Petrişor Petrescu.

Bucurie enormă pentru gazde, tristeţe imensă pentru suporterii călărăşeni care au fost la câteva secunde distanţă de o  mare performanţă. Dunărea revine în liga a 2-a, acolo unde va juca şi Concordia Chiajna, ultima clasată în topul play – out-ului. Hermannstadt merge la baraj unde se va duela cu U Cluj, într-o dublă manşă pentru o nouă prezenţă în liga 1 Betano.

Hermannstadt – Dunărea Călăraşi 2-1

Au marcatJuvhel Tsoumou (85’), Ivan Lendric (90+6’) / Steliano Filip (77’)

Hermannstadt: 1. Cătălin Căbuz – 71. Alexandru Măţel, 30. Alexandru Dandea, 4. Ionuţ Stoica, 87. Florin Acsinte (23. Sergiu Popovici, 65’) – 5. Răzvan Dâlbea, 44. Lucian Dumitriu – 7. Ionuţ Petrescu, 9. Juvhel Tsoumou, 17. Daniel Tătar – 89. Ştefan Blănaru (24. Ivan Lendric, 75’)

Rezerve: 12. Toma Niga – 28. Loren Niţă, 67. Ilja Antonov, 15. Da Silva Moreira, 26. Ruben Sumanariu

Antrenor: Vasile Miriuţă

Dunărea: 25. Cătălin Straton – 23. Filip Gligorov (4. Selim Ben Djemia, 75’), 17. Alin Dobrosavlevici, 24. Srgian Luchin, 27. Gaston Mendy – 26. Gabi Enache, 5. Gabi Simion, 55. Alexandru Bourceanu, 77. Steliano Filip (89. Georgian Honciu, 80’) – 9. Najib Ammari, 97. Daniel Benzar (21. Hamidou Keyta, 90+4’).

Rezerve: 33. Nicolai Calancea – 28. Ştefan Vlădoiu, 88. Ianis Stoica, 10. Valentin Munteanu

Antrenor: Dan Alexa

Au arbitrat: Ovidiu Haţegan (Arad) – Octavian Şovre (Satu Mare) şi Sebastian Gheorghe (Suceava). RezervăMarian Barbu (Făgăraş). Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) şi Eduard Alexandru (LPF – Ploieşti).

Cartonaşe galbeneS. Popovici (90+4) / G. Enache (53), F. Gligorov (57), A. Bourceanu (58), G. Honciu (81), A. Dobrosavlevici (82), St. Filip (90+4)

Cartonaşe roşii: Şt. Blănaru (90+4)

Articolul precedentUltima șansă pentru Dunărea Călărași: Victorie sau egal cu Hermannstadt
Articolul următorZiua Porților Deschise la Inspectoratul de Poliție Județean Călărași