Așteptată de toți suporterii Dunării Călărași, partida FCSB – Dunărea din cadrul etapei a 9-a a ligii I Betano, disputată aseară pe Arena Anghel Iordănescu din Voluntari, s-a încheiat cu un sec 2-0 pentru gazde. Deși sperau măcar la un rezultat de egalitate, Dunărea a pierdut pe fondul a două greșeli personale. Denis Ispas fiind eroul negativ al meciului.

Dunărea putea deschide scorul încă din secunda 32 dacă Ndiaye Mediop, lansat perfect pe culoar, nu s-ar fi pierdut cu firea în faţa lui Cristi Bălgrădean care a reuşit să reţină.

În loc de 0-1 va 1-0, FCSB reuşind să deschidă scorul în minutul 8 prin Dennis Man. Lăsat liber de Denis Ispas, care a făcut greșit pasul la ofsaid în preajma careului mic, Man a reluat cu capul, balonul a fost apărat în primă fază de Cătălin Straton însă, pe fază, acelaşi Man introduce mingea în plasă.

„Galben – albaştrii” ies din nou la atac încercând în 2-3 rânduri prin Kanda sau Keyta să-l pună în dificultate pe Bălgrădean. FCSB intră însă la pauză cu un avantaj de 2 goluri. Raul Rusescu este faultat în careu de Denis Ispas care nu a reușit să lovească balonul, iar Florinel Coman îl învinge pe Straton cu un şut pe jos în dreapta sa.

Partea secundă a fost la fel de dinamică, ambele echipe oferind un spectacol agreabil presărat cu faze de gol la ambele porţi. Dunărea putea reduce din diferenţă în minutul 55. Denis Ispas a făcut o cursă excelentă pe stânga a centrat pefect la Mediop care din interiorul careului a trimis mingea pe jos în bară!

De partea cealaltă, FCSB s-a avântat spre poarta lui Straton, Moruţan (intrat pe teren în minutul 59 în locul lui Rusescu), Romario şi de 2 ori Man ratând bune ocazii de gol.

Se termină 2-0 pentru vicecampioana României însă Dunărea a făcut poate cea mai bună partidă a sa din deplasare din acest sezon. A avut pe alocuri curaj, determinare, nu s-a speriat de valoarea adversarului său şi putea produce chiar surpriza în cazul în care ratările lui Mediop s-ar fi transformat în gol.

Înaintea ultimului joc al rundei, programat luni seară la Giurgiu între Astra şi Gaz Metan, Dunărea e pe 9 cu 12 puncte. Etapa viitoare, Dunărea va juca tot în deplasare, mai exact la Chiajna împotriva Concordiei, partida fiind programată luni, 1 octombrie, de la ora 18.00.

FCSB – Dunărea Călăraşi 2-0

Au marcat: Dennis Man (8’), Florin Tănase (45’ – pen.)

FCSB: 34. Cristi Bălgrădean – 20. Romario Benzar, 16. Bogdan Planic, 4. Mihai Bălaşa, 77. Alexandru Stan – 6. Dragoş Nedelcu, 23. Ovidiu Popescu – 98. Dennis Man, 10. Florin Tănase (9. Harlem Gnohere, 46’), 7. Florinel Coman (80 Teixeira, 79’) – 2. Raul Rusescu (11. Olimpiu Moruşţan, 59’). Rezerve: 99. Andrei Vlad – 13. Junior Morais, 33. Hristo Zlatinski, 28. Mihai Roman.

Antrenor: Nicolae Dică

Dunărea: 25 Cătălin Straton – 3. Ionuţ Ţenea, 17. Alin Dobrosavlevici, 35. Wallace da Silva, 44. Denis Ispas – 8. Stelian Cucu, 4. Cristi Puşcaş (19. Valentin Alexandru, 79’) – 11. Bodo Kanda (55. Alexandru Bourceanu, 90’), 15. Silviu Pană, 21. Hamidou Keyta (22. Alexandru Munteanu, 68’) – 29. Ndiaye Mediop. Rezerve: 1. Cezar Lungu – 30. Alin Şeroni, 5. Gabriel Simion, 20. Bogdan Şandru.

Antrenor: Dan Alexa.

Cartonaşe galbene: O. Moruţan (61’) / 18. H. Keyta (18’), 57. B. Kanda (57’), 60. D. Ispas (60’), A. Dobrosavlevici (74’), S. Cucu (86’).

Au arbitrat: Ionuţ Coza (Cernica) – Ovidiu Artene (Vaslui), Stelian Slabu (Braşov). Rezervă: Sebastian Colţescu 8Craiova)

Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) şi Romulus Chihaia (Bucureşti – LPF).

Articolul precedentISU Călărași | Continuă testele aplicației RO-ALERT în judeţul Călărași!
Articolul următor19 octombrie 2018 – Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenții Promoției 2018