Dunărea Călărași a încheiat în forţă stagiul de pregătire din Antalya câştigând clar duelul cu echipa de primă ligă din Kosovo, KF Flamurtari, scor 4-0. Bogdan Rusu a deschis scorul în minutul 18, reultatul la pauză fiind 1-0. În ultimul sfert de oră, „galben – albaştrii” au marcat alte 3 goluri, în ordine prin George Tudoran (74), Claudiu Vereş (78) şi Mediop Ndiaye (87). În minutul 89, Nicolai Calancea, intrat între buturi în minutul 62, în locul lui Stefan Krell, a apărat o lovitură de la 11 metri.

Bilanţul partidelor de verficare din Turcia cuprinde 2 victorii, un egal şi 2 eşecuri. Dunărea revine acasă în cursul zilei de vineri.

Dunărea – KF Flamurtari 4-0

Au marcat: B. Rusu (18), G. Tudoran (74), Cl. Vereş (78), M. Ndiaye (87)

Dunărea: 1. Stefan Krell (33. Nicolai Calancea, 62’) – 22. Alexandru Sîrbu (2. Alexandru Sabangeanu, 56’), 77. Konstantinos Rougkalas, 5. Bogdan Jica (27. Gaston Mendy, 62’), 6. Ahmet Ozcan – 4. Cristi Raiciu, 8. R.obert Boboc (14. Ariel Lopez, 35’) – 10. Georgian Honciu (15. Claudiu Vereş, 62’), 29. Adrian Zaluschi (21. Andrei Moise, 70’), 11. Thaer Bawab (7. George Tudoran, 56’) – 23. Bogdan Rusu (17. Mediop Ndiaye, 64’).

Antrenor: Cristian Pustai