Sala Sporturilor din Sărata Monteoru a găzduit duminică după-amiază partida dintre Fortius Buzău şi Futsal Club Dunărea Călăraşi din cadrul optimilor de finală ale Cupei României, ediţia 2018 – 2019. „Galben – albaştrii” au făcut spectacol câştigând într-o manieră entuziasmantă: 12-1 (6-1).

Cesar Ribeiro a deschis scorul în minutul 3, Paulo Pinto majorând diferenţa 3 minute mai târziu. Scorul ia proprţii în minutul 8 când Rodrigo Coelho înscrie pentru 3-0 în favoarea Dunării.

Gazdele vor scoate pentru a 4-a oară mingea din poartă în min. 9, după reuşita lui Paulo Pinto.. Până la pauză Yanez Galan (min. 14) şi Thyago Monteiro (min. 19) îşi trec şi ei numele pe lista marcatorilor.

În partea a doua, Dunărea reia ofensiva cu acelaşi apetit marcând 6 goluri în doar 6 minute. Yanez Galan (min. 28 şi 30), G. Şerban (29), Paulo Pinto (30), C. Ribeiro (33) şi R. Coelho (34) au făcut ca tabela să arate 12-0 pentru echipa noastră cu 6 minute înainte de final.

Fortius are totuşi puterea să înscrie golul de onoare, în minutul 36 prin Narcis Oprea în minutul 36.

Dunărea se califică en – fanfare în sferturile de finală, fază în care se va duela pentru accederea în Final Four – ul competiţiei cu FK Odorheiu Secuiesc, echipă care tot duminică a trecut de Bukovina Vicov cu 12-6!

Fortius Buzău – Dunărea Călăraşi 1-12 (0-6)

Au marcat: Narcis Oprea (36) / Cesar Ribeiro (3, 33), Paulo Pinto (6, 9, 30), Rodrigo Coelho (8, 34), Yanez Galan (14, 28, 30), Thyago Monteiro (19), Gabriel Şerban (29).

Fortius: 1. Ştefan Leu – 7. Vasile Leu, 8. Gabriel Mihăescu, 6. Gabriel Sârbescu, 2. Irinel Voicu.Rezerve: 4. Saron Chirică, 9. Georgian Bucur, 16. Narcis Oprea, 12. Florin Creţu, 3. Claudiu Pâslaru, 11. Ionuţ Moise.

Antrenor: Vasile Leu

Dunărea: 1. Andrei Moldovanu – 7. Marian Plugaru, 14. Yanez Galan, 17. Thyago Monteiro, 15. Cesar Ribeiro. Rezerve: 21. Igor Garcia, 87. Gabriel Şerban, 5. Robert Vârlan, 8. Marian Şotârcă, 6. Doru Rotaru, 2. Ionuţ Movileanu, 3. George Tomescu, 12. Paulo Pinto, 11. Rodrigo Coelho.

Antrenor: Marian Şotârcă

Au arbitrat: Marian Carp şi Flavius Cojocaru (ambii din Galaţi). Observator: Gabriel Gherman (Bucureşti).

Articolul precedentDan Alexa: Am fost clar superiori Concordiei Chiajna!
Articolul următorVideo | Pompierii au salvat viața unui bichon intoxicat cu fum în urma unui incendiu