După 5 etape în care a bifat 2 egaluri şi 3 eşecuri, Dunărea Călăraşi a spart, în sfârşit, gheaţa. Sâmbătă, la Snagov, pe un teren demn mai degrabă de un campionat judeţean, „galben – albaştrii” au obţinut prima victorie stagională câştigând cu 2-0 în faţa echipei locale, Sportul.

Dunărea a început bine, Bogdan Rusu testând vigilenţa lui Octavian Stanciu încă din minutul 2, transmiţând un şut înselător de la marginea suprafeţei de pedeapsă. Călărășenii presează încercând să găsească o breşă spre buturile apărate de Stanciu. Gazdele încearcă câte ceva însă acţiunile lor se sting de obicei la marginea careului.

Finalul primei părţi aparţine Dunării care deschide şi scorul. Mai exact în minutul 43, Bogdan Rusu transformă cu precizie un penalty acordat de centralul Andrei Nagy după un henţ al tânărului fundaş central, Vlad Mocioacă.

După pauză, Dunărea reia ofensiva reuşind să majoreze diferenţa în minutul 56. Ekollo Malolo e deschis foarte bine în adncime de Salvatore Marrone, şutul său din careu neputând fi parat de Stanciu.

Dunărea putea înscrie pentru 3-0 în minutul 85. Acelaşi Marrone centrează perfect în faţa porţii, nou – intratul Thaer Bawab nereuşind să-l învingă pe Stanciu, balonul trecând peste bara transversală!

Meciul a fost clar controlat de Dunărea care a avut în faţa, de fapt, doi adversari: suprafaţa de joc extrem de precară şi presiunea care atârna greu pe umeri acumulată după 5 etape, aproape secetoase.

Cu cele 3 puncte dobândite, „galben-albaştrii” urcă 3 locuri în clasament, ajungând, temporar, pe 15.

Etapa viitoare, elevii lui Cristi Pustai se vor duela pe arena Ion Comşa cu Universitatea Cluj, partida fiind programată sâmbătă, 14 septembrie, începând cu ora 11.30 de minute.

Sportul Snagov – Dunărea Călăraşi 0-2

Au marcat: Bogdan Rusu (43 – penalty), Ekollo Malolo (56)

Sportul Snagov: 12. Octavian Stanciu – 77. Mihai Poştoarcă, 22. George Apostol, 3. Vlad Mocioacă, 2. Alin Turbatu – 23. Iulian Roşu, 6. Florin Lungu, 10. Adrian Stoica (cpt.) (17. Mădălin Răileanu, 63’) – 17. Karim Safsaf, 11. Raul Bucur (34. Alexandru Rusu, 79’), 7. Paul Cubleşan (8. Adrian Dorobanţu, 60’)

Rezerve: 1. George Micle – 16. Giani Stere, 14. Andrei Mirică, 5. Cosmin Novac

Antrenor (de portari): Viorel Dumitrescu

Dunărea Călăraşi: 33. Nicolai Calancea – 2. Alex. Sabangeanu, 73. Radu Crişan, 20. Bogdan Şandru (cpt.), 27. Gaston Mendy – 15. Robert Boboc, 8. Gabriel Preoteasa (14. Ariel Lopez, 85’) – 17. Ciprian Gliga (10. Georgian Honciu, 67’), 9. Ekollo Malolo, 7. Salvator Marrone – 90. Bogdan Rusu (11. Thaer Bawab, 78’)

Rezerve: 1. Stefan Krell – 96. Alin Mutu, 28. Andrei Zete, 22. Emil Sibiceanu.

Arbitri: Vladimir Andrei Nagy (Aiud) – Constantin Mihai Cantemir (Făgăraş) şi Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamţ); Rezervă: Sorin Costreie (Buftea); Observatori: Zoltan Tamaş (Odorheiu Secuiesc) şi Marian Lumânare (Bucureşti).

Cartonaşe galbene: K. Safsaf (22, 90+4) / G. Mendy (25), A. Sabanageanu (75), B. Şandru (77), R. Boboc (90+4)

Cartonaşe roşii: K. Safsaf (90+4 – Sportul Snagov)

Articolul precedentPe 16 septembrie începe stagiunea de spectacole „Toamna Culturală”
Articolul următorVirusul pestei porcine africane, confirmat la o fermă cu aproximativ 5.000 de porci din Vâlcelele