Ciucanii au venit la Călăraşi să-şi vândă scump pielea, mizând dacă nu pe o victorie, măcar pe un egal. Dunărea a început bine ratând prima ocazie în minutul 11, Bawab şutând tare, periculos, puţin peste transversală de la circa 20 de metri. Şase minute mai târziu, acelaşi Bawab trage de la 11 metri, însă Bordaş, portarul oaspeţilor, e pe direcţie şi reţine.

Oaspeţii ies la rampă abia în minutul 25. Bauza şutează pe poartă de la 25 de metri, însă Krell respinge în lateral.

În minutul 41, deschidere de scor. Bogdan Rusu şutează din 6 metri, Bordas respinge iar Georgian Honciu, atent, trimite plasat de la 10 metri făcând inutilă intervenţia portarului.

După pauză, Dunărea e din nou „mutată” în jumătatea adversă, reuşind în minutul 50 să bifeze o nouă ocazie, semnată tot de Bawab, şutul acestuia fiind respins în corner de Bordas.

Dunărea se putea „desprinde” în minutul 70, atunci când Rusu a tras de la 5-6 metri, nereuşind însă să-l învingă pe Bordas.

Oaspeţii nu credează şi egalează în minutul 80. Bine lansat pe dreapta, Majzik centrează perfect în careu de unde balonul este trimis cu capul în poartă de Norbert Pinter.

Finalul e de-a dreptul incandescent. Intrat pe teren în minutul 73 în locul lui Lopez accidentat, Doumbia înscrie golul victorie în al 3-lea minut al prelungirilor, reluând cu capul o minge centrată din corner, de pe dreapta de Tudoran. Debut fericit pentru fostul jucător al Farului, sosit la Călăraşi chiar în ultima zi de transferuri!

Dunărea obţine 3 puncte extrem de importante bifând al 8-lea succes stagional. Sâmbăta viitoare, elevii lui Cristi Pustai vor merge în Banat pentru duelul cu Ripensia Timişoara.

Dunărea Călăraşi – FK Csikszereda 2-1

Au marcat: Georgian Honciu (41), Madikaba Doumbia (90+3) / Norbert Pinter (80)

Dunărea: 1. Stefan Krell – 2. Ionuţ Sîrbu, 73. Konstantinos Rougkalas, 6. Ahmet Ozcan, 5. Bogdan Jica – 14. Ariel Lopez (96. Madikaba Doumbia, 73’), 8. Robert Boboc – 29. Adrian Zaluschi (7. George Tudoran, 58’), Thaer Bawab (27. Gaston Mendy, 10. Georgian Honciu – 90. Bogdan Rusu.

Rezerve: 12. Răzvan Began – 15. Claudiu Vereş, 21. Andrei Moise, 70. Ionuţ Puţaru

Antrenor: Cristian Pustai

FK Csikszereda: 23. Daniel Bordas – 3. Adrian Majzik, 8. Szilard Veres, 5. Christos Intzidis, 22. Salvator Marrone – 2. Raul Palmes, 53. Bako Casiadi (13. Attila Csuros, 84’), 99. Kristof Pal (19. Attila Barna, 76’), 7. Norbert Pinter – 9. Juan Bauza, 11. Szilard Magyari (24. Marvin Schieb, 58’).

Rezerve: 33. Szilard Gyenge – 26. Levente Bara, 10. Carlo Erdei, 17. Barna Bajko.

Antrenor: Valentin Suciu

Au arbitrat: Marius Chiţu (Târgovişte) – Daniela Constantinescu (Craiova) şi Bianca Florea (Ploieşti); Rezervă: Ana Maria Terteleac (Berceni – Ilfov)

Observatori: Marian Deaconu (Ploieşti) şi Lucian Carjă (Constanţa).

Cartonaşe galbene: R. Boboc (25), M. Doumbia (89) / A. Csuros (90), B. Antal (90+1)

Articolul precedentÎncă o suspiciune de coronavirus la un pacient din județul Călărași