Pe „centralul” din cadrul Prefab Arena din Modelu s-au desfăşurat, la sfârșitul săptămânii trecute, începând cu ora prânzului, două partide de verficare ale Dunării în compania unor echipe din Liga a 3-a.

În prima parte, „galben – albaştrii” s-au duelat cu Agricola Borcea (locul 11, în clasamentul Seriei a 2-a), partida durând 60 de minute. Dunărea s-a impus cu 5-0, la capătul unui joc pe care l-a dominat cu autoritate. Oaspeţii au rata şi ei două bune oportunităţi, portarul Krell fiind de fiecare dată pe fază. Au marcat Bogdan Rusu, de 3 ori, în minutele 9, 42, 47, Adrian Zaluschi, din penalty, în minutul 40, în urma unui fault în suprafaţa de pedeapsă asupra aceluiaşi B. Rusu şi T. Bawab, în minutul 58, tot el trimiţând o dată şi balonul în bară.

În al doilea joc, antrenorul Cristi Pustai a utilizat un alt „11”, partida cu Axiopolis Cernavodă (locul 13 în topul Seriei a 2-a) încheindu-se nedecis, 1-1. De data asta, confruntarea a durat doar 45 de minute. M. Tudoran a deschis scorul în urma unui penalty (Mediop Ndiaye, faultat în careu!) în minutul 36 însă oaspeţii au egalat după doar 3 minute tot în urma unei lovituri de la 11 metri, transformată de Silviu Moise.

Cr. Raiciu a văzut cartonaşul roşu în minutul 42, un minut mai târziu intrând pe teren şi Ionuţ Ţenea.

Dunărea va debuta oficial în 2020 sâmbăta viitoare la Ploieşti împotriva Petrolului, partida contând pentru runda a 22-a, a 3-a a returului.

Dunărea – Agricola Borcea 5-0

Au marcat: Bogdan Rusu (9, 42, 47), Adrian Zaluschi (40 – pen.). Thaer Bawab (58)

Dunărea: S. Krell – Al. Sîrbu, B. Şandru, A. Ozcan, B. Jica – A. Lopez, R. Boboc – Ad. Zaluschi, T. Bawab, G. Honciu – B. Rusu

Dunărea – Axiopolis Cernavodă 1-1

Au marcat: Mădălin Tudoran (36 – pen.) / Silviu Moise (39 – pen.)

Dunărea: N. Calancea – Al. Sabangeanu, K. Rougkalas, I. Puţaru, G. Mendy – Cr. Raiciu, A. Moise – M. Tudoran, G. Toma, Cl. Vereş – M. Ndiaye.

A mai jucat: I. Ţenea