După 2 eşecuri la rând, Dunărea a revenit la viaţă. Sâmbătă, pe un frig pătrunzător, în jur de 500 de iubitori ai Dunării au trait momente fabuloase în partida pe care “galben – albaştrii” au susţinut-o împotriva bucureştenilor de la Metaloglobus în ultima rundă a turului.

Prima parte a fost relativ săracă în faze de poartă. Dunărea a avut iniţiativa însă n-a concretizat nimic. Cu o linie de fund “betonată”, Metaloglobus a păstrat echilibrul până în minutul 28 când au deschis şi scorul în urma unui penalty pe care doar centralul constănţean, Claudiu Marcu l-a văzut. Stefan Krell a ieşit să respingă însă centralul a considerat că portarul nostru l-a faultat pe Plămadă la marginea careului mic, dictând lovitură de la 11 metri. Bate şi înscrie Ovidiu Herea.

Pauza s-a dovedit însă un sfetnic foarte bun pentru antrenorul Cristi Pustai care-l retrage din avanposturi pe Bogdan Rusu (lovit de câteva ori de fundaşii oaspeţi!), în locul său intrând Georgian Honciu. O mutare excelentă, Honciu devenind omul meciului.

După ce Ekollo a trimis cu capul puţin pe lângă, în minutul 46, Dunărea egalează 3 minute mai târziu. Honciu şutează plasat de la marginea careului mic, reuşind să-l învingă pe portarul Gavrilaş.

Dunărea e pe val şi în minutul 54 trece la conducere. Honciu “îl bate” din nou pe din nou pe Gavrilaş cu un şut puternic din marginea careului mare. Un gol de poveste care avea să producă o bucurie imensă în tribune.

Elevii lui Pustai sunt de neoprit. Radu Crişan recuperează un balon din marginea terenului care ajunge la Zete iar centrarea acestuia este fructificată de Serge Ekollo care înscrie, în minutul 59, cu capul, aproape de vinclu, Gavrilaş având o intervenţie inutilă.

Oaspeţii resimt diferenţa de pe tabelă stabilită în doar 10 minute. Nici măcar intrarea lui Claudiu Herea, în minutul 60, n-a adus revirimentul aşteptat. Spre final. Metaloglobus putea reduce din diferenţă însă Krell a avut o intervenţie salutară scoşând mingea de la vinclu.

Dunărea câştigă absolut meritat cu 3-1, având o evoluţie cvasi – perfectă în partea a doua. Felicitări tuturor jucătorilor pentru dăruire şi travaliul depus precum şi staffului tehnic pentru “inspiraţie” şi nu numai!

Cu cele 3 puncte obţinute, Dunărea urcă de pe 16 pe 14, totalizând de-acum 22 de puncte. Dacă am fi pus alături şi cele 3 puncte pierdute aiurea cu Clujul, am fi fost acum în prima jumătate, la doar 6 puncte de podium!

Seria meciurilor “infernale”, toate pe teren propriu continuă. Miercuri, 26 noiembrie, de la ora 14.00 Dunărea va întâlni ocupanta locului 3, FC Rapid, într-o restanţă din cadrul rundei a 11-a.

Urmează apoi duelul cu UTA (locul 1), din prima etapă a returului, programat duminică, 1 decembrie (ora 13.00) iar sâmbătă, 7 decembrie confruntarea cu Farul, din runda a 21-a (ora 12.00)

Dunărea Călăraşi – Metaloglobus Bucureşti 3-1

Au marcat: Georgian Honciu (49, 54), Serge Ekollo (59) / Ovidiu Herea (35 – penalty)

Dunărea: 1. Stefan Krell – 22. Ionuţ Sîrbu, 73. Radu Crişan, 6. Ahmet Ozcan, 3. Ionuţ Ţenea – 15. Robert Boboc, 14. Ariel Lopez – 70. Mădălin Tudoran (21. Andrei Moise, 87’), 9. Serge Ekollo, 28. Adrian Zete (18. Gabriel Toma, 86’), 90. Bogdan Rusu (cpt.) (10. Georgian Honciu, 46’)

Rezerve: 33. Nicolai Calancea – 17. Ciprian Gliga, 29. Mediop Ndiaye, 8. Gabriel Preoteasa

Antrenor: Cristian Pustai

Metaloglobus: 1. George Gavrilaş – 24. Iulian Ciubotaru, 6. Daniel Lung, 29. Florin Plămadă, 5. Alexandru Coman – 8. Andrei Lungu, 14. Mino Sota – 17. Alexandru Ciocâlteu (20. Robert Vâlceanu, 85’), 22. Eduard Vraciu (23. Alexandru Duminică, 52’), 15. Alexandru Starîş (9. Claudiu Herea, 60’) – 11. Ovidiu Herea (cpt.)

Rezerve: 33. Cristian Nedelcovici – 25. Lucian Cazan, 26. Adrian Stoianovici, 21. Cosmin Ionică

Antrenor: Marius Măldărăşanu

Au arbitrat: Claudiu Marcu (Constanţa) – Florin Iacob (Constanţa) şi Erchian Ionus (Medgidia); Rezervă: Bogdan Dumitrache (Bucureşti)

Observatori: Gheorghe Mihalache (Buzău) şi George Constantinescu (Slatina).

Cartonaşe galbene: S. Krell (28), R. Boboc (30), A. Lopez (63) / E. Vraciu (42), Fl. Plămadă (68)

Articolul precedentAlegeri Prezidențiale 2019 | Și în turul II călărășenii l-au preferat tot pe Klaus Iohannis
Articolul următorSocietățile care desfășoară activități cu substanțe periculoase, controlate de polițiști