Dunărea Călărași şi FC Voluntari s-au duelat sâmbătă după-amiază la Călăraşi, în cadrul etapei a 4-a a play – out-ului. A fost cea de-a 3-a confruntare stagională încheiată şi de data asta la egalitate.

Neînvinsă până acum în play – out, FC Voluntari a venit la Călăraşi decisă să obţină un rezultat favorabil. Încă din primele minute s-a lansat în atac însă „galben – albaştrii” fără căpitanul lor „tradiţional” în teren, Alin Dobrosavlevici, suspendat după „roşul” încasat etapa precedentă la Botoşani, au găsit de fiecare dată antidotul.

Prima repriză s-a încheiat aşa cum a început, 0-0, Dunărea ratând două oportunităţi prin Souda (33) şi G. Iancu, în al doilea minut al prelungirilor.

Şi partea secundă s-a jucat cam în acelaşi registru. Dunărea s-a străduit să fie mai activă în atac, reuşind în minutul 76 să deschidă şi scorul. Din jumătatea proprie, Gabi Iancu, din cădere, îl lansează pe Daniel Benzar, intrat la pauză în locul lui Simion, care profită de ieşirea dintre buturi a lui Vâtcă şi şutează pe jos de la peste 23 de metri, uşor lateral dreapta.

A urmat apoi „coşmarul”. În minutul 87, centralul Istvan Kovacs îi arată al doilea cartonaş galben lui Cristi Sârghi (primul îl văzuse în minutul 73), Dunărea fiind nevoită să joace finalul în 10. Ilfovenii profită de pasul făcut în spate de „galben – albaştrii” şi dau lovitura de graţie în minutul 90+3.

Nemarcat la marginea careului de 6 metri, înaltul fundaş central al oaspeţilor, Igor Armaş reia cu capul în urma unui corner executat de pe stânga şi egalează! După nici 90 de secunde, Kovacs avea să pună capăt duelului. O remiză nesperată pentru FC Voluntari!

După cele 3, tot de acasă, cu Poli Iaşi, din runda a 2-a, Dunărea pierde alte două puncte preţioase pe care le-a avut în mână şi continuă pe 7 în clasament cu 16 puncte. Vinerea viitoare, călărășenii se vor deplasa în fieful lanternei roşii, Concordia Chiajna.

Dunărea Călăraşi – FC Voluntari 1-1 (0-0)

Au marcat: Daniel Benzar (76’) / Igor Armaş (90+3)

Dunărea: 25. Cătălin Straton (cpt) – 26. G. Enache (44. Conor Henderson, 57’), 24. Srgian Luchin, 4. Selim Ben Djemia, 27. Gaston Mendy – 5. Gabriel Simion (97. Daniel Benzar, 46’), 3. Cristian Sârghi, 89. Georgian Honciu – 9. Najib Ammari, 11. Gabriel Iancu, 7. Aymen Souda (99. Junior Mapuku, 68’).

Rezerve: 33. Nicolai Calancea – 21. Hamidou Kezta, 6. Abdel Hakim Omrani, 29. Mediop Ndiaye

Antrenor: Dan Alexa

FC Voluntari: 82. Cosmin Vâtcă – 22. Ricardinho (11. Mihai Căpăţînă, 69’), 28. Ionuţ Balaur, 3. Igor Armash, 23. Alexandru Vlad – 14. Franco Signorelli (90. Adrian Bălan, 81’), 5. Alexandru Răuţă – 6. Ion Gheorghe, 9. Aissa Laidouni, 96. Rochard Gadze (7. Gabriel Deac, 66’) – 10. Alexandru Tudorie.

Rezerve: 1. Bojidar Mitrev – 31. Adriano Russo, 19. Robert Hodorogea, 20. Adelin Pîrcălabu,

Antrenor: Cristiano Bergodi.

Au arbitrat: Istvan Kovacs (Carei) – Vasile Marinescu, Bogdan Gheorghe (ambii Bucureşti). Rezervă: Sergiu Popa (Aiud).

Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău), Viorel Ilinca (Piteşti)

Cartonaşe galbene: S. Ben Djemia (29), G. Simion ( 45+2), N. Ammari (52), C. Sârghi, 73, 87) / Al. Răuţă (10), F. Signorelli (60)

Cartonaşe roşii: C. Sârghi (87)

Articolul precedent„Doi Călători” – Expoziție de Artă Plastică la Muzeul Dunării de Jos
Articolul următorOpt persoane au fost prinse în flagrant de poliștii călărășeni săptămâna trecută