Dinamo Bucureşti nu mai are strălucirea de altădată, e o echipă care nu mai pleacă favorită și care știe asta. Dinamoviștii au venit la Călăraşi resemnați pentru necalificarea în play off și aproape demotivați. Asta s-a văzut și la finalul partidei, un rezultat sec de 0-0.

Dunărea s-a apărat bine şi chiar a pus ceva probleme adversarului, cu precădere în prima repriză când Mediop Ndiaye a avut nu mai puţin de 3 oportunităţi în minutele 14, 22 şi 39.

De partea cealaltă, Dinamo s-a izbit de o defensivă bine pusă la punct, dublată şi de o evoluţie foarte bună a portarului Nicolai Calancea (de vineri, cetăţean român cu acte în regulă!) care a avut cel puţin 2-3 intervenţii salutare.

În minutul 24, pe contraatac, Dinamo ratează o bună ocazie, Dobrosavlevici scoţând mingea, in extremis, de pe linia porţii! Şi în minutul 37, Dinamo a trecut pe lângă deschiderea scorului, şutul din întoarcere al căpitanului, Dan Nistor fiind parat de Calancea.

În partea secundă, trupa lui Rednic s-a apropiat mai mult de buturile lui Calancea, irosind ocazii prin Reda Jaadi, în minutele 54, 58 şi 73, Mattia Montini, în minutul 78 şi Daniel Popa, un minut mai târziu.

În acest joc şi-a făcut debutul sub tricoul Dunării, atacantul Junior Mapuku, introdus pe teren în minutul 60 în locul lui Daniel Benzar.

De remarcat şi sportivitatea afişată de cele două galerii, de altfel „înfrăţite” care n-au contenit să-şi susţină fiecare favoriţii.

Partida, arbitrată de ilfoveanul, Ionuţ Coza care n-a acordat nici un fel de cartonaş, s-a încheiat, până la urmă, aşa cum a început, 0-0. Este a doua remiză albă consecutivă obţinută de „galben – albaştrii” care strâng 23 de puncte în cele 25 de etape consumate ale sezonului regulat.

Etapa viitoare, Dunărea merge la Mediaş pentru duel cu Gaz Metan, în tur, partida încheindu-se la egalitate, 0-0

Dunărea Călăraşi – Dinamo Bucureşti 0-0

Dunărea: 33. Nicolai Calancea – 28. Ştefan Vlădoiu, 17. Alin Dobrosavlevici, 24. Srgian Luchin, 27. Gaston Mendy – 9. Najib Ammari, 55. Alexandru Bourceanu, 89. Georgian Honciu (21. Hamidou Keyta, 70’), 97. Daniel Benzar (99. Junior Mapuku, 60’) – 29. Mediop Ndiaye, 7. Aymen Souda (5. Gabriel Simion, 46’)

Rezerve: Cătălin Straton – 4. Selim Ben Djemia, Gabi Iancu, Valentin Munteanu

Antrenor: Dan Alexa

Dinamo: 1. Vlad Muțiu – 22. Deian Sorescu, 2. Linas Klimavicius, 13. Denis Ciobotariu, 7. Naser Aliji – 88. Simon Zenke (17. Mamoutou Ndiaye, 46’ – 96. Nabil Jaadi, 88’), 4. Ioan Filip, 10. Dan Nistor, 70. Reda Jaadi – 43. Mattia Montini – 9. Athanasios Papazoglou (19. Daniel Popa, 63’)

Rezerve: 55. Sean McDermott – 23. Ionuţ Șerban, 28. Jordan Mustoe, 31. Geani Crețu

Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Coza Ionuţ (Cernica) – Andrei Constantinescu (Bucureşti), Florin Păunescu (Rm. Vâlcea)

Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi), Ion Căţoi (Bucureşti – LPF)

Articolul precedentCalificare în premieră, în semifinalele Cupei României la futsal, pentru Dunărea Călărași
Articolul următorProiect privind modernizarea Centrului Comunitar, depus de Primăria Călărași