Dunărea Călărași s-a impus la limită la Miercurea Ciuc, în fața celor de la Csikszereda, scor 1-0, într-un meci din cadrul rundei cu numărul 19 din Liga 2, scrie Digisport.

Baudoin Kanda a fost autorul singurului gol al partidei. Prima repriză a fost controlată autoritar de cei de la Csikszereda. Gazdele au trecut pe lângă deschiderea scorului, prin Meszaros și Bauza, în timp ce Dunărea a fost periculoasă pentru prima dată în minutul 38. Au fost 45 de minute alerte, însă tabela a rămas neschimbată.

Csikszereda, formația care a îngenuncheat Rapidul în etapa precedentă (3-1), a ieșit mai hotărâtă de la cabine, dar, contrar cursului jocului, gruparea din Călărași a fost cea care a marcat. Kanda a profitat de un moment de uluire în defensiva gazdelor și a înscris din fața porții goale.

Trupa lui Valentin Suciu a continuat să domine jocul. Casiadi, Bauza, Bor și Pinter au ratat pe rând restabilirea egalității, iar Dunărea Călărași a plecat cu toate cele trei puncte din Harghita.

Grație acestui succes, Dunărea Călărași a urcat pe poziția a cincea, cu 31 de puncte, la egalitate cu Farul Constanța, Viitorul Târgu Jiu și U Craiova 1948. Csikszereda ocupă poziția a 8-a, în afara locurilor de play-off, cu 28 de puncte.

Sursă: Digisport.ro