Dunărea Călărași pierde și meciul cu Petrolul, scor  4-1,în etapa a 13-a a Ligii2.

Petrolul a deschis scorul rapid. Vajushi a transformat o lovitură de pedeapsă după un fault asupra lui Mario Bratu. Oaspeţii au dat lovitura prin Iulian Stoica, al cărui şut de la marginea careului a însemnat doar al patrulea gol primit de ploieşteni în actualul sezon. Vajushi a luat o acţiune pe cont propriu şi a obţinut un al doilea penalty. Albanezul a transformat la fel de sigur, cu o execuţie la indigo, pe jos, în stânga portarului Costache.

După pauză, golgeterul Diarra a ieşit la rampă lansat de acelaşi Vajushi. Atacantul nu a ratat ţinta şi şi-a trecut în cont al nouălea gol în actualul sezon. Petrolul a rămas în atac, iar Mario Bratu a dus scorul la 4-1 în minutul 73, din pasa lui Ţicu.

Petrolul(antrenor: Nicolae Constantin): R. Avram – Sg. Pîrvulescu, Meijers, Huja, Țicu (cpt.) – M. Chindriș, Cebotaru – M. Bratu, Buia, Vajushi – S. Diarra

Dunărea Călărași (antrenor: Virgilică Bogatu): Al. Costache – D. Filip, Țenea, M. Leca, Sălceanu, Rob. Ivan, C. Avram, Dr. Grigore, Moise, Al. Iul. Stoica, Al. I. Popescu

Etapa a 13-a este ultima de disputat înainte de cea de-a treia pauză și ultima care se ia în sezonul regular pe perioada în care echipele naționale au stabilite meciuri

Sursa: Realitatea de Calarasi

Articolul precedentHoria Tecău și Kevin Krawietz s-au calificat la Turneul Campionilor
Articolul următorValeriu Gheorghiță: Peste 7,2 milioane de români, vaccinați cu o doză