Max Verstappen a făcut încă un pas spre un nou titlu de campion mondial în Formula 1: pilotul olandez al echipei Red Bull Racing s-a impus în Marele Premiu al Italiei, pe circuitul de la Monza. În a 16-a etapă a sezonului, podiumul a fost completat de monegascul Charles Leclerc (Ferrari) și de britanicul George Russell (Mercedes).

Max Verstappen nu a fost deranjat și a demonstrat încă o dată că s-a specializat în reveniri spectaculoase plecand în cursă de pe poziția a șaptea. În urmă cu două săptămâni, în Marele Premiu al Belgiei, campionul mondial en-titre pleca de pe locul 14 și obținea o victorie senzațională.

Debutantul Nyck De Vries (Williams) a terminat pe poziția a noua și a obținut primele sale puncte.

În acest moment, Max Verstappen are un avantaj de 116 puncte față de Charles Leclerc (Ferrari – locul 2).

Red Bull Racing conduce în clasamentul constructorilor cu un avantaj de 139 de puncte față de Scuderia Ferrari.

Următorul Grand Prix din calendarul competițional va fi Marele Premiu al statului Singapore, de pe 2 octombrie. Cursa va avea loc pe circuitul stradal Marina Bay.