Sorţii au decis ca în turul 4 al Cupei României la fotbal, ediţia 2019 – 2020, Dunărea Călăraşi să joace cu FC Rapid Bucureşti, partida (o singură manşă) fiind programată miercuri, 11 septembrie, de la ora 17.00, pe arena din Regie. Partida va fi televizată!

În turul precedent, Rapid a trecut de Daco Getica Bucureşti cu 2-1, graţie golurilor marcate de Amir Jorza (50) şi Matias Roskopf (66). Pentru Daco – Getica, a înscris Gabriel Răducan (37).

În ediţia 2018 – 2019, Rapid s-a oprit în 16-imi, fiind eliminată de Turris Turnu Măgurele cu 2-0. Dunărea a fost eliminată în sferturi de Astra Giurgiu (scor 1-2), până atunci „galben – albaştrii” trecând succesiv de CSM Slatina (2-0, 16-imi de finală) şi FCSB (2-1, optimi de finală).