Dacia Unirea Brăila a obținut astăzi prima victorie din acest sezon de Liga a 2-a, în fața celor de la Dunărea Călărași, într-un meci al celor două echipe care sunt retrogradate matematic din Grupa A a play-out-ului. Brăilenii au câștigat cu 1-0 (1-0), dar au avut noroc pe final de meci când portarul Duță și barele porții au salvat echipa brăileană de la un semieșec.

În minutul 7 brăilenii au avut o lovitură liberă din colțul acreului de 16 metri, lateral stânga, dar execuția lui Robu nu a fost una fericită, șutul său pe colțul scurt lovind plasa laterală. În minutul 11 Petrache a avut o acțiune pe partea stângă și a centrat în fața porții, dar acolo portarul oaspeților a fost atent. Un minut mai târziu Sava a centrat de pe dreapta, în fața porții, dar Duță nu este atent și nu reușește să reia spre poartă. În minutul 14 Robu a centrat, însă Duțu a fost blocat la 10 metri. În minutul 23 Yaya a șutat de la circa 25 de metri, dar mingea a trecut pe lângă poartă. În minutul 26 Petrache a șutat de la 18 metri, lateral stânga, pe colțul scurt, dar Costache a reținut.

În minutul 28 Vultur a centrat de pe dreapta, dar reluarea cu capul a lui Popa a trecut pe lângă poarta brăilenilor.

În minutul 31 Vali Robu a intrat în careul oaspeților, în lateral stânga, și a fost faultat de Grigore, iar arbitrul Ana Maria Terteleac a dictat penalty pentru Brăila. Aurelian petrache a executat în dreapta portarului, care a ghicit colțul, dar mingea a lovit bara și a intrat în poartă, 1-0 din minutul 32.

În minutul 35, după o lovitură de la colț, mingea a fost respinsă la 25 de metri, de unde Acolatse a șutat, dar pe lângă poartă.

În minutul 36 Vultur a executat o lovitură liberă din lateral stânga, a centrat în fața porții, Duță a deviat mingea și aceasta a ajuns la Grigore, dar acesta nu a reușit să reia spre poartă. În minutul 41 Grigore a executat o lovitură liberă și a trimis pentru Blidar, dar reluarea acestuia a fost reținută de Duță.

În minutul 44, Petrache a executat o lovitură liberă din dreapta, în apropierea colțului terenului, a centrat la bara a doua, de unde Robu a reluat cu capul, dar Costache a reținut și scorul la pauză a rămas 1-0.

În minutul 48 Popa a șutat de la 14 metri, însă Duță a reținut. În minutul 58 Robu a centrat în careu, portarul Costache nu a intervenit și mingea l-a lovit în picior pe Sava și a ieșit în aut de poartă. Sava s-a trezit cu mingea în picior la 4 metri de poartă. În minutul 70 Vartolomei i-a pasat lui Sava, care a centrat în careu, dar Leca a respins cu capul în lateral. În minutul 74 Vartolomei a pasat în față pentru Sava, dar acesta și-a prelungit prea mult mingea și Costache a ieșit și a reținut.

Din minutul 75 Dunărea Călărași a rămas în 10 oameni, după ce Avram a văzut al doilea cartonaș galben pentru un fault la 40 de metri asupra lui Acolatse care scăpa singur spre poarta lui Costache. În minutul 81 Boroșu a scăpat spre poartă, dar Costache a ieșit și l-a faultat la 18 metri de poartă, lateral dreapta, Mocanu a executat lovitura liberă, dar a șutat în zid. În minutul 84 Robu a intrat în careu, dar a fost blocat de Drăghici. Boroșu a executat și a combinat cu Acolatse, apoi a centrat în careu, dar Moroianu a șutat de la 10 metri pe lângă poartă. Un minut mai târziu Vartolomei a șutat de la 14 metri, dar mult peste poartă.

În minutul 90+2 Dunărea Călărași a ratat o ocazie mare de a egala. Grigore a șutat la colțul scurt de la 12 metri, Duță a deviat în sus, mingea a lovit transversala, a căzut în teren și a lovit bara din stânga lui Duță apoi portarul brăilenilor a reținut.

Dacia Unirea Brăila: Duță – Cr. Leu, Moroianu, Ziepop, Mocanu – Zoua, Acolatse – Șt. Sava (min. 77 Palade, min. 90 Lascu), Petrache (min. 77 Boroșu), Val. Robu – Duțu (min. 63 Vartolomei).

Dunărea Călărași: Al. Costache – M. D. Drăghici, M. Leca, C. Avram, Țenea,  Dr. C. Grigore, Moise, T. Popa (min. 77 Condei), Calu – Blidar (min. 62 Coleașă), Vultur.

ImagineImagineImagineImagine

Articolul precedentUnii câștigă, alții pierd. Profiturile marilor benzinari au explodat în criză! Biletele de avion se scumpesc înainte de vacanțe