Sabrina Voinea, sportivă legitimată la CSM Constanța, a câștigat la 15 ani două medalii de aur la Cupa Mondială din Qatar.

Deși se afla la prima prezență la un concurs de senioare, Sabrina a a câștigat medalia de aur la bârnă, după ce a fost notată cu 13.766. Podiumul a fost completat de Anna Lashchevska, din Ucraina cu 13.333, și Emma Leonie Malewski, din Germania, cu 13.233.

În finala de la sol a obținut o nouă medalie de aur. Aici, a fost notată cu 13.600, fiind urmată de Chiaki Hatakeda, din Japonia, cu  12.900, și de australianca Breanna Scott, cu  12.800..

Sabrina Voinea – Maneca este cea mai tânără gimnastă a competiției de la Doha, iar cea care mizează cel mai mult pe faptul că o să facă performanță este Camelia Voinea, mama sportivei care îi este și antrenoare.
„Noi ne dorim să obținem la toate cele trei aparate. Dar ne-am mulțumi și cu două medalii. Sabri este foarte montată pentru finale. Se simte excelent și sunt sigură că va da totul pentru a putea urca pe podium.
Chiar dacă se află la prima ei competiție de senioare, unde concursul este infinit mai puternic față de junioare, chiar îmi spunea că se simte excelent la această competiție”, a povestit Camelia Voinea pentru Prosport.
Constănțeanca a fost descoperită de Mariana Bitang și Octavian Bellu în cadrul programului „Țară, țară, vrem campioane”.
Imagine

Imagine

Sursa: Realitatea de Constanta

Articolul precedentFacturile vor depăși veniturile a milioane de români! Datele care ne dau fiori: încălzirea devine un LUX în următorul deceniu
Articolul următorMinistrul Finanţelor anunţă o scădere a inflației de până la 9% până la finalul anului. Când vor SCĂDEA prețurile la raft