Halep câștigă al doilea meci după pandmeie. Fosta lideră din WTA a avut din nou parte de un meci dificil, de data aceasta împotriva jucătoarei din Cehia, Barbora Krejcikova (locul 118 în clasamentul mondial). După un prim set pierdut cu 6-3, Halep a întors meciul în favoarea ei pe zgura de la Praga. 7-5, 6-2 – a fost scorul celorlalte două seturi.

În sferturile de finală de la Praga, Halep o va întâlni pe poloneza Magdalena Fręch, clasată pe 115 actualmente în WTA. Ar putea fi al doilea titlu în 2020 pentru jucătoarea din Constanța, care se impusese în februarie la Dubai, în Emiratele Arabe Unite. Praga ar putea însemna al 21-lea titlu din carieră pentru campioana de la  Wimbledon 2019.

Tot în această  lună, Simona Halep se retrăsese de la Palermo, un turneu unde ar fi urmat să revină prima dată după pandemia de CoVID.

Mai multe detalii pe realitateasportiva.net

Articolul precedentMinistrul Cîțu: Creștem pensiile cu cea mai mare sumă pe care au văzut-o românii
Articolul următorNelu Tătaru: ”Toți elevii, de la clasa I până la clasa a XII-a, vor purta măști în timpul orelor și în pauze. Excepție vor face elevii de grădiniță”