ROBOR LA TREI LUNI A URCAT LA 5,90% PE AN

ROBOR LA TREI LUNI A URCAT LA 5,90% PE AN
ROBOR la 12 luni a rămas la nivelul de 6,07%
Indicele ROBOR la trei luni a crescut, marți, la 5,90% pe an, de la 5,89% în ședința precedentă, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR).
Indicele la şase luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a stagnat la 5,99% pe an, iar ROBOR la 12 luni a rămas la nivelul de 6,07%.
În ceea ce priveşte indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), reglementat de OUG 19/2019, acesta este de 5,55% pe an, fiind calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacţiilor interbancare din trimestrul IV 2024, în scădere faţă de cel din trimestrul anterior, de 5,66%.
În luna mai 2019 a intrat în vigoare OUG 19/2019 care modifică modul în care este calculată rata pentru creditele în lei cu dobânda variabilă. Astfel, actul normativ a stabilit indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), calculat trimestrial exclusiv pe baza tranzacţiilor interbancare.
Citește și:
- 08:57 - Planuri economice date peste cap la Bruxelles. Summitul UE, umbrit de criza din Orientul Mijlociu: discuțiile despre buget, pe plan secund
- 07:37 - Fermierii români, în pragul disperării. Cer măsuri urgente pentru reducerea costurilor și asigurarea accesului la îngrășăminte, energie și finanțare
- 07:33 - Adio „haiduciei” valutare. Românii ar putea plăti facturile strict la cursul oficial BNR
- 18:03 - România își consolidează poziția de lider regional în domeniul energiei
Urmărește știrile Realitatea de Calarasi și pe Google News











