Arena Ion Comşa a găzduit duminică după-amiază duelul dintre Dunărea şi FC Viitorul, din prima etapă a returului. Oaspeţii şi-au luat revanşa după înfrângerea suferită în tur, câştigând cu 1-0, în urma unui gol marcat în minutul 88.

Ianis Hagi i-a pasat pe culoar lui Denis Drăguş care l-a învins pe bravul Straton după ce balonul a fost deviat de Alin Dobrosavlevici.

Dar până atunci, echipa noastră şi-a creat câteva ocazii care l-au adus în pragul disperării pe Gică Hagi.

În minutul 9, „galben – albaştrii” au solicitat penalty după ce fundaşul Viitorului, Bogdan Ţîru a atins mingea cu mâna!

Dunărea putea deschide scorul în minutul 30. Alex Munteanu i-a pasat excelent lui Filip Gligorov în careul Viitorului care i-a pus pe tavă balonul lui Honciu însă şutul acestuia a fost apărat de Cojocaru.

Tot Honciu îşi mai putea trece numele pe lista marcatorilor aşa cum s-a întâmplat în tur, în minutul 3 al prelungirilor, lovitura sa de cap din interiorul careului fiind de asemenea apărată de goalkeeperul constănţean.

FC Viitorul a avut două ocazii importante, semnate de Ianis Hagi, în minutele 51 şi 82, ambele din lovituri libere de la marginea careului. La prima, balonul s-a prelins pe lângă poartă iar în cea de-a doua Straton a avut o intervenţie providenţială scoţând mingea de la vinclu în corner.

Dunărea a dominat partida fiind foarte aproape de o remiză. Dunărea rămâne deocamdată pe locul 8 cu 16 puncte şi se pregăteşte pentru meciul din Gruia cu CFR Cluj, programat sâmbăta viitoare de la ora 21.00.

Clujenii, care în runda inaugurală a returului au câştigat clar la Botoşani cu 5-1, ocupă primul loc în topul ligii I Betano cu 29 de puncte, poziţie pe care o va păstra indiferent de rezultatele din ultimele două jocuri rămase de disputat.

Antrenorul Dan Alexa, care a urmărit meciul din tribună fiind suspendat două etape, s-a declarat nemulţumit de rezultat susţinând că Dunărea a controlat tactic partida.

“Am pierdut un joc pe care l-am controlat tactic. Viitorul nu ne-a surprins cu nimic. În afară de acea lovitură liberă a lui Ianis nu au avut absolut nicio situaţie de a înscrie. Am avut ocazii mai mari decât ei.

Am înţeles că am avut şi un gol valabil la Mediop, pe o greşeală a asistentului Nicoară. Un meci în care am evoluat bine dar, din păcate, nu am obţinut nimic.”, a spus Dan Alexa la finalul partidei.

Dunărea Călăraşi – FC Viitorul Constanţa 0-1 (0-0)

A marcat: Denis Drăguş (88’)

Dunărea: 25. Cătălin Straton – 23. Filip Gligorov, 17. Alin Dobrosavlevici, 30. Alin Şeroni (44. Denis Ispas, 43’), 27. Gaston Mendy – 15. Silviu Pană (55. Alex. Bourceanu, 22’), 35. Walace da Silva, 8. Stelian Cucu – 22. Alexandru Munteanu (29. Mediop Ndiaye, 73’), 89. Georgian Honciu, 9. Nicolae Carnat.

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 21. Hamidou Keyta, 5. Gabriel Simion, 19. Valentin Alexandru.

Antrenor: Constantin Ilie

FC Viitorul: 12. Valentin Cojocaru – 27. Radu Boboc (16. Vlad Achim, 89’) 15. Bogdan Ţîru, 5. Sebastian Mladen, 6. Bradley De Nooijer – 93. Andrei Artean, 99. Tudor Băluţă, 11. Ionuţ Vînă – 10. Ianis Hagi (4. Srgian Luchin, 89’), 13 Denis Drăguş, 96. Hafid Houri (9. Mihai Voduţ, 58’).

Rezerve: 31. Alexandru Buzbuchi – 8. Carlo Casap, 17. Andrei Ciobanu, 7. Alexandru Măţan.

Antrenor: Gheorghe Hagi

Au arbitrat: Iulian Călin (Ştefăneşti – Argeş) – Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin), Alexandru Vodă (Alba Iulia). Rezervă: Horia Mladinovici (Bucureşti)

Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti), Ion Căţoi (LPF – Bucureşti)

Cartonaşe galbene: Alin Şeroni (41’), Denis Ispas (81’), Alin Dobrosavlevici (90+2’) / Denis Drăguş (45’), Mihai Voduţ (66’), Tudor Băluţă (85’), Sebastian Mladen (90+3’)

Articolul precedentFestivalul Național de Teatru „Ștefan Bănică” – Călărași, 8-10 noiembrie
Articolul următorPolițiștii au aplicat sancțiuni pentru starea necorespunzătoare a autovehiculelor