Etapa a 17-a a Ligii I Betano programează duminică, 2 decembrie, de la ora 17.00, la Craiova partida dintre Universitatea şi Dunărea Călăraşi.

În tur, oltenii s-au imps cu 3-1. Oaspeţii au marcat prin Matteo Fedele (45) şi Alexandru Mitriţă (52, 73), Dunărea reducând din diferenţă prin Mediop Ndaye, în minutul 64.

Trei victorii, patru remize şi o înfrângere este palmaresul craiovenilor pe teren propriu în ediţia curentă. De partea cealaltă, după succesul reuşit în prima deplasare, 1-0 la Ovidiu, călărăşenii au mai inregistrat pe terenuri adverse cinci rezultate de egalitate şi două partide pierdute.

Meciul din 12 august 2018, Dunărea – U Craiova 1-3, a fost singurul duel direct dintre cele două în Liga 1. Fedele a deschis scorul la finele primei reprize, apoi, în partea secundă, Mitriţă a avut o evoluţie entuziasmantă, căpitanul oltenilor izbutind două goluri, dintre care unul direct din lovitură liberă. Reuşita gazdelor a purtat semnătura lui Mediop Ndiaye.

Dan Alexa vs U Craiova: 3 jocuri – o remiză – două înfrângeri.

Mediile de vârstă ale celor două loturi: U Craiova – 24 ani şi 8 luni; Dunărea – 26 ani şi 11 luni.

Articolul precedentVideo | Retragere cu torțe, în premieră, în garnizoana Călărași
Articolul următor„Moș Nicolae vine la CJ Călărași pentru copiii care nu au ghetuțe”