Runda a 4-a a noului sezon al Ligii a 2-a Casa Pariurilor a adus şi primul punct stagional pentru „galben – albaştri”. Sâmbătă, Dunărea a remizat, 1-1, la Miercurea Ciuc cu echipa locală, FK Csikszereda, nou – promovată în L2.

Echipa noastră a deschis scorul în minutul 25 prin Radu Crişan, sosit în această săptămână la Călăraşi însă bucuria băieţilor noştri a fost de scurtă durată. În minutul 28, Szilard Veres a trimis balonul în plasă reluând excelent o deviere a lui Tamas Becze.

Partida, peste nivelul ligii a 2-a, a oferit multe momente palpitante la ambele porţi. Gliga putea înscrie spre finalul partidei dar şi gazdele au irosit o bună ocazie în ultimele secvenţe ale duelului. Dunărea a terminat jocul în 10, Ariel Lopez fiind eliminat în minutul 90 pentru cumul de cartonaşe galbene.

Etapa viitoare, Dunărea va juca la Călăraşi cu Ripensia Timişoara care a învins-o acasă pe UTA cu 2-1. Bănăţenii au marcat în minutele 87 (Albert Voinea) şi 90+3 (Adrian Zaluschi), arădenii deschizând scorul prin Octavian Ursu în finalul primei reprize.

FK Csikszereda – Dunărea Călăraşi 1-1

Au marcat: Szilard Veres (28) / Radu Crişan (25)

FK Csikszereda: 23. Daniel Bordas – 2. Raul Palme, 14. Istvan Berde, 5. Szilard Mitra (cpt.), 4. Csongor Simo – 6. Eder Gonzalez, 8. Szilard Veres (17. Barna Bajko, 63’), 7. Raul Julia, 10. Sonfiane Jebari – 99. Martin Takacs (13. Attila Csuros, 79’), 20. Tamas Becze (22. Norbert Barta, 75’).

Rezerve: 21. Damir Ljuljanovic – Szilard Kalman, 53. Akos Fodor, 26. Levente Bara

Antrenor: Valentin Suciu

Dunărea: 33. Nicolai Calancea – 2. Alex. Sabangeanu, 20. Bogdan Şandru, 73. Radu Crişan, 27. Gaston Mendy – 14. Ariel Lopez, 18. Robert Boboc – 90. Bogdan Rusu (17. Ciprian Gliga, 74’), 10. Georgian Honciu (96. Alin Mutu, 87’) 7. Salvatore Marrone (28. Andrei Zete, 65’) – 11. Thaer Bawab.

Rezerve: 1. Stefan Krell – 9. Ekollo Malolo, 8. Gabriel Preoteasa, 22. Oltay Ekrem

Antrenor: Cristian Pustai

Au arbitrat: Marius Chițu (Târgovişte), Răzvan Mihai Dobre (Şotânga), Gabriel Ion Catană (Târgovişte)

Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava), Iosif Tâlvan (Sibiu)

Cartonaşe roşii: Ariel Lopez (Dunărea – min. 90)

Articolul precedentEchipele din București, câștigătoare în prima zi a Turneului Cupa Dunării
Articolul următor263 de persoane au accesat cursurile de formare profesională organizate de AJOFM Călărași