Actualitate· 1 min citire

ANSVSA face apel la calm: Există stocuri suficiente de alimente

13 mar. 2020, 07:19
Actualizat: 13 mar. 2020, 07:19
ANSVSA face apel la calm: Există stocuri suficiente de alimente

ANSVSA face apel la calm: Există stocuri suficiente de alimente

Articol scris de Realitatea de Calarasi

Reprezentanţii industriei alimentare au asigurat că există stocuri de produse alimentare

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) face apel la calm către populație și informează că stocurile de produse alimentare sunt suficiente pentru a satisface nevoile cetățenilor.

Conducerea ANSVSA a avut discuții cu reprezentanţii industriei alimentare care au asigurat că există stocuri de produse alimentare. Totodată, s-a discutat și despre respectarea normelor de igienă, astfel încât produsele aflate la comercializare să fie sigure pentru consum.

În cazul fermelor comerciale, acestea asigură cele mai bune măsuri de biosecuritate menite să împiedice atât pătrunderea agenților patogeni care afectează animalele, cât și pe cei care afectează omul. Prin acest plan de măsuri, fermierii asigură continuitatea livrării de animale către abatoare pentru sacrificare și a necesarului zilnic de carne proaspătă.

Continuarea pe realitateadegiurgiu.net

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Calarasi și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate