Mănăstirea care a dat mâncare de pomană bolnavilor de la Spitalul de Psihiatrie Murgeni a fost amendată

Mănăstirea care a dat mâncare de pomană bolnavilor de la Spitalul de Psihiatrie Murgeni a fost amendată
Inspectorii au confiscat tot peștele
Este criză totală la Spitalul de Psihiatrie Murgeni, din județul Vaslui. Trei pacienți au murit, în decurs de câteva ore, din cauza unei toxiinfecții alimentare provocate de produse din pește primite drept pomană de la o mănăstire. Alți 29 de pacienți au fost transferați la Spitalul din Bârlad, unde a fost activat planul alb și toți medicii au fost chemați la muncă. Între timp, mănăstirea a fost amendată cu 40.000 de lei pentru nerespectarea normelor sanitare. De asemenea, inspectorii au confiscat aproximativ 100 de kilograme de pește găsit în bucătăria mănăstirii.
Alarma s-a dat în jurul orei 18.30, când reprezentanții Ministerului Sănătății au fost anunțați de situația de criză de la Spitalul de Psihiatrie Murgeni.
Pe parcursul zilei, ambulanțele au ajuns în lanț la unitatea medicală.
Prima victimă a fost un bărbat în vârstă de 45 de ani, găsit de salvatori în stop cardiorespirator. Apoi, scenariul s-a repetat în decurs de câteva ore pentru o femeie în vârstă de 68 de ani și pentru una de 50 de ani.
Pacientul în stare gravă, un bărbat în vârstă de 54 de ani, a ajuns în comă și a fost internat de urgență la Spitalul din Bârlad. Imediat după el, alți 29 de pacienți cu simptome similare au fost transferați la Bârlad și Vaslui. 5 dintre cei afectați făceau parte din personalul spitalului Murgeni.
Tragedia a pornit de la mâncarea preparată la mănăstire: borș de pește pangasius, pilaf cu legume, peste pangasius prăjit si coliva. Preparatele nu aveau, însă, certificat de calitate necesar alimentelor destinate pacienților. O ipoteză luată în considerare este ca mâncarea să fi fost contaminată pe drum sau la Murgeni.
Cercetările au fost preluate de Serviciul de Investigații Criminale Vaslui. Şi reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vaslui efectuează cercetări.
Citește și:
- 10:53 - Zeci de mii de polițiști amenință că ies din sistem, după ce Bolojan a anunțat că mărește vârsta de pensionare. Sindicaliștii avertizează că România nu va mai fi protejată
- 10:40 - Un nou ciclon lovește România, vijelii puternice și frig. Când se va îmbunătăți vremea
- 10:38 - Spectacole cosmice pe cer în această primăvară. Când pot fi observate „Luna Roz” și „Luna Albastră”
- 10:36 - Alertă pe Aeroportul Otopeni. Un avion cu peste 200 de pasageri a revenit la sol după ce în cabină s-a simțit miros de ars
Urmărește știrile Realitatea de Calarasi și pe Google News











