NICUȘOR DAN, DUPĂ CRIMA DIN COSMOPOLIS: „VIOLENȚA DOMESTICĂ NU ESTE TOLERATĂ DE STATUL ROMÂN”

NICUȘOR DAN, DUPĂ CRIMA DIN COSMOPOLIS: „VIOLENȚA DOMESTICĂ NU ESTE TOLERATĂ DE STATUL ROMÂN”
Președintele Nicușor Dan a reacționat luni după crima din cartierul Cosmopolis, în care o tânără însărcinată a fost ucisă în plină stradă de fostul partener.
Președintele Nicușor Dan a reacționat luni după crima din cartierul Cosmopolis, în care o tânără însărcinată a fost ucisă în plină stradă de fostul partener. Șeful statului a subliniat că violența domestică nu este tolerată în România și a cerut extinderea rețelei de centre de sprijin pentru victime.
„Trebuie să facem cunoscut că acest fenomen nu este tolerat de statul român. Totodată, e nevoie de mai multe centre unde victimele să poată cere ajutor”, a declarat Nicușor Dan.
Victima, Teodora Marcu, devenise cunoscută după apariția într-o emisiune TV alături de fostul soț. În trecut, obținuse un ordin de protecție împotriva agresorului, Robert Lupu, care era cunoscut în Bacău ca fiind violent.
Poliția a confirmat că Lupu fusese monitorizat în urma ordinului din 2021, iar apropiații spun că avea un comportament instabil și un trecut dificil. Ancheta este în desfășurare, iar cazul a reaprins discuțiile despre protecția reală oferită victimelor violenței în România.
Citește și:
- 12:15 - Autostrada Pașcani–Suceava–Siret ar putea fi finalizată până în 2029. Bolojan anunță semnarea contractelor pentru două loturi
- 12:04 - 1 mai 2026: 16 ani de la înființarea UNPR
- 11:21 - Trump respinge ideea de vestă antiglonț după o nouă tentativă de atac: „Aș părea cu 10 kilograme mai greu”
- 10:50 - Moment tensionat la Congresul FIFA: liderul fotbalului palestinian refuză fotografia cu reprezentantul Israelului
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Calarasi și pe Google News














