Luni după-amiază, Dunărea Călăraşi a câştigat absolut meritat partida de la Botoşani cu 2-1, obţinând trei puncte de aur care contează enorm pentru salvarea de la retrogradare.

Gazdele au început bine jocul deschizând scorul după doar 7 minute de la primul fluier al gălăţeanului, Adrian Cojocaru. După un „1-2” cu Karaboue, Laurenţiu Buş prinde un şut sănătos de la peste 22 de metri, balonul fiind deviat în poartă de Honciu care s-a întors parcă cu spatele de teamă să nu fie lovit frontal.

Elevii lui Dan Alexa trec cu bine peste şocul primii acestui gol stupid şi egalează în minutul 33. Gabriel Enache este faultat la marginea careului, lovitura liberă fiind transformată impecabil de Gabi Iancu. Stângul său îl face inutil pe Pap, nevoit să scoată balonul din plasă.

Dunărea e pe val domină terenul şi în minutul 41 ar fi putut trece la conducere dacă Aymen Souda, excelent găsit în careu de Honciu, n-ar fi şutat superficial la poartă, deși s-a aflat faţă în faţă cu Pap.

Scorul se modifică până la urmă în repriza secundă, mai exact în minutul 57. În urma unui corner de pe stânga, Souda a tras la poartă însă Pap a reuşit să respingă tot până la atacantul nostrum care reia din nou din foarfecă. Mingea e respinsă şi după o bâlbăială a fundaşilor gazdă, mingea ajunge la Najib Ammari care-l învinge pe Pap cu un şut pe jos din 7-8 metri.

Trei minute mai târziu, scorul putea deveni 1-3 dacă mingea trimisă din vole din afara careului de Ammari n-ar fi izbit bara din dreapta lui Pap. La reluare, Ammari trimite mult peste poartă!

Gazdele se trezewsc la viaţă după ce Ciobotariu îi trimite la luptă pe Ongenda (63) şi Fabbrini (70). Jocul se animă, Dunărea face pasul în spate permiţând botoşănenilor să atace în valuri. După ce a primit primul cartonaş galben în minutul 66, Dobrodsavlevici îl vede şi pe al doilea în minutul 87, faultându-l pe Golofca în preajma suprafeţei de pedeapsă.

Dunărea rezistă eroic, deşi centralul Cojocaru a prelungit partida nu mai puţin de 6 minute partide. Trupa lui Dan Alexa bifează prima victorie din play – out şi a doua în faţa celor de la FC Botoşani care intră şi ea în hora retrogradării.

Următorul examen al „galben – albaştrilor” va avea loc la Călărsaşi. Pe 6 aprilie, de la ora 14.30 de minute, Dunărea are nevoie de victorie în faţa ilfovenilor de la FC Voluntari, neînvinşi până acum în play – out pentru a-şi mări şansele de supravieţuire în liga I.

FC Botoşani – Dunărea Călăraşi 1-2

Au marcat: Laurenţiu Buş (7’) / Gabriel Iancu (33’), Najib Ammari (57’)

FC Botoşani: 1. Eduard Pap – 19. Andrei Patache, 4. Andrei Miron, 3. Andrei Burcă, 90. Marcel Holzmann – 5. Lossemy Karaboue (10. Hervin Ongenda, 63’), 8. Jonathan Rodriguez – 77. Laurenţiu Buş (21. Diego Fabbrini, 70’), 80. Lorand Fulop, 7. Cătălin Golofca – 9. Mihai Roman

Rezerve: 12. Martin Fraisl – 17. Andrei Piţian, 67. Enriko Papa, 26. Răzvan Oaidă, 11. Aristeidis Soiledis

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Dunărea: 25. Cătălin Straton – 26. Gabriel Enache, 17. Alin Dobrosavlevici, 24. Srgian Luchin, 27. Gaston Mendy – 7. Aymen Souda (29. Mediop Ndiaye, 61’- 99. Junior Mapuku, 90+4’), 5. Gabriel Simion, 4. Selim Ben Djemia, 89. Georgian Honciu – 11. Gabriel Iancu (21. Hamidou Keyta, 82’), 9. Najib Ammari.

Rezerve33. Nicolai Calancea – 44. Colin Hernderson, 77. Steliano Filip, 97. Daniel Benzar.

Antrenor: Dan Alexa

Au arbitrat: Adrian Cojocaru (Galaţi) – Mircea Orbuleţ (Bucureşti) şi Ciprian Danşa (Satu Mare). Rezervă: George Robert Dumitru (Sf. Gheorghe). Observatori: Vasile Bratu (Slobozia) şi Cătălin Popa (LPF – Vaslui).

Cartonaşe galbene: L. Fulpo (45’), M. Roman (81’), H. Ongenda (90+6’) / A. Souda (42’), G. Mendy (49’), A. Dobrosavlevici (66’, 87’), S. Luchin (90+2’), M. Ndiaye (90+6’)

Cartonaşe roşii: A. Dobrosavlevici (87’)

Etapa a 3-a / Rezultate

Dinamo –  FC Hermannstadt 2-0

Au marcat: M. Montini (12), L. Klimavicius (15)

Concordia Chiajna – FC Voluntari 1-2

Au marcat: Moussa (77) / Ricardinho (28), Deac (75)

Politehnica Iași – Gaz Metan Mediaș 1-2

Au marcat: Sanoh (58) / Rondon (51), Aurelio (54)

FC Botoșani – Dunărea Călărași 1-2

Au marcat: L. Buş (7’) / G. Iancu (33’), N. Ammari (57’)

Articolul precedentAu demarat lucrările de întreținere pe Varianta Nord din Călărași
Articolul următorZiua Jandarmeriei Române va fi marcată mâine de jandarmii călărășeni printr-o serie de evenimente