Universitatea Craiova s-a impus cu 4-1 pe terenul celor de la Poli Iași și a urcat pe locul 2 în Superligă.

Universitatea Craiova a marcat 4 goluri după ce Poli Iași a rămas în inferioritate

Echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf a avut o ocazie mare în startul meciului. în minutul 4, Andrei Ivan a făcut o cursă de aproximativ 40 de metri, i-a pasat la punctul de la 11m lui Markovici, dar acesta a șutat pe lângă poartă.

Cu 2 minute înainte de pauză, Poli Iași a beneficiat de o lovitură liberă directă de la 17m. a executat căpitanul Alin Roman, iar mingea a intrat în poartă, deviată de zid.

Punctul culminant al partidei s-a consumat în minutul 58, când același Alin Roman a primit al doilea cartonaș galben pentru un cot aplicat în figura lui Ștefan Baiaram.

Cu un om în plus, Universitatea Craiova a preluat inițiativa și a marcat de 4 orti până la final, prin Markovic (65), Ivan (78), Mitriță (90) și Rogulic (90+4).