Dunărea şi-a revenit rapid după şocul încasat în această săptămână ca urmare a depunctării dictate de Comisia de Disciplină, câştigând într-o manieră entuziasmantă partida de acasă cu Pandurii Tg. Jiu.

Elevii lui Pustai puteau deschide scorul încă din minutul 8 însă Serge Ekoloo a şutat slab de la marginea careului. Gorjenii ripostează şi trec pe lângă deschiderea scorului 3 minute mai târziu dar Calancea e pe fază.

Primul gol pică în minutul 21. Bawab îi pasează lui Sârbu care centrează perfect în faţa porţii de unde Bogdan Rusu reia puternic fără nicio şansă pentru portarul oaspeţilor.

Scorul ia proprţii în minutul 39. Aflat în atac, Bogdan Şandru prinde o torpilă din careul Pandurilor, şutul său fiind imparabil.

În ultimele secvenţe ale primei părţi, Dunărea beneficiază de un corner, mingea trimisă de Ekollo în suprafaţa adversă fiind reluată cu capul în plasă de Ariel Lopez care şi-a trecut în cont a doua reuşită stagională.

Repriza secundă e dominată de Dunărea care bifează câteva ocazii importante la poarta lui Cotolan. Intrat pe teren în minutul 60, Honciu îl pune de 3 ori în valoare pe Cotolan (70, 72 şi 74) reuşind să-l învingă în minutul 85 când a şutat plasat de la 17 – 18 metri.

Victorie categorică, fără dubii pentru Dunărea care ocupă locul 16 cu 9 puncte. Runda viitoare, echipa noastră va juca în deplasare cu Daco Getică, echipă învinsă net la Arad de UTA cu 6-0!

Dunărea Călăraşi – Pandurii Tg. Jiu 4-0

Au marcat: Bogdan Rusu (21), Bogdan Şandru (29), Ariel Lopez (45+1), Georgian Honciu (85)

Dunărea: 33. Nicolai Calancea – 22. Ionuţ Sîrbu, 73. Radu Crişan, 20. Bogdan Şandru (cpt.), 21. Gaston Mendy (6. Ahmet Ozcan, 80’) – 15. Robert Boboc (17. Ciprian Gliga, 68’), 14. Ariel Lopez – 7. Thaer Bawab (10. Georgian Honciu, 60’), 9. Serge Ekollo, 18. Gabriel Toma – 90. Bogdan Rusu.

Rezerve: 1. Stefan Krell – 2. Alex. Sabangeanu, 8. Gabriel Preoteasa, 28. Andrei Zete.

Pandurii: 1. Mihai Cotolan – 2. Paul Chiş, 3. Gabriel Oiţă (cpt.), 17. Alexandru Vasilescu, 25. Lu Yuefeng, 5. Bogdan Vişan, 6. Nicolae Cotolan (20. Ioan David, 76’), 8. Andrei Şendroiu (27. Andrei Tănăsoiu, 18’), 21. Du Ho Kim (29. Rareş Cristea, 69’), 7. Patrick Popescu, 99. Ovidiu Rasoveanu

Rezerve: 12. Alexandru Opriţa – 24. Ludovic Erhard, 4. Robert Bratu, 18. Radu Filip

Antrenor: Adrian Bogoi

Arbitri: Andrei Moroiţă (Ploieşti) – Ştefan Dumitrache (Palanca – Prahova) şi Cristian Daniel Ilinca (Craiova); Rezervă: Ionuţ Constantinescu (Galaţi); Observatori: Silviu Veronel Ioan (Galaţi) şi Florentin Barbu (Giurgiu).

Cartonaşe galbene: G. Honciu (85) / N. Cotolan (24)

Articolul precedentCu 3 puncte pierdute la masa verde, Dunărea speră să le recupereze mâine cu Pandurii
Articolul următorAcademica Clinceni – FCSB, astăzi, de la ora 17.00, pe arena Ion Comșa din Călărași