Arena Ion Comşa a găzduit duminică după-amiază, în prezenţa a câtorva sute de spectatori, meciul dintre Dunărea, la prima prezenţă pe teren propriu în acest sezon, şi Petrolul Ploieşti, din cadrul rundei a 3-a a noului sezon al ligii a 2- Casa Pariurilor.

Ambele combatante, învinse în runda precedentă, şi-au dorit victoria însă cele 3 puncte puse la bătaie, au luat, meritat, drumul Ploieştiului.

Elevii lui Flavius Stoican au început bine disputa deschizând scorul încă din minutul 14. Laurenţiu Marinescu a centrat bine în faţa porţii, balonul fiind trimis în plasă de Sergiu Arnăutu care a trimis pe jos, pe lângă Calancea, ieşit neinspirat.

Oaspeţii au profitat de gol încercând în alte două rânduri să-şi mărească diferenţa. Aveau s-o facă în minutul 30. Centralul Florin Andrei dictează aiurea un fault pentru ploieşteni, acelaşi Arnăutu transformând impecabil  lovitura liberă de la 20 de metri. Din nou, Calancea e fără reacţie!

Finalul primei părţi e dominat de echipa noastră care putea reduce din diferenţă în al doilea minut al prelungirilor însă Thaer Bawab n-a putut impinge balonul în plasă de la nici 2-3 metri de linia porţii!

În startul reprizei secunde, mai exact în minutul 56, Petrolul, însoţită la Călăraşi, de o galerie de nota 10, marchează şi golul al 3 lea. Bărboianu centrează de la marginea careului, balonul e respins de defensiva noastră până la… Alexandru Zaharia care-l execută pe Calancea cu un şut pe jos, foarte aproape de stâlpul din dreapta goalkeeperul nostru.

“Galben – albaştrii” încearcă să reia atacurile la poarta lui Cezar Lungu însă “lupii galbeni” ştiu “să rupă” jocul. Dunărea înscrie totuşi golul de onoare prin nou – intratul Ciprian Gliga (introdus în teren în minutul 76 în locul iordanianului Thaer Bawab) care fructifică o pasă foarte bună primită de la Gaston Mendy. Gol frumos dar total insuficient pentru economia partidei!

Dunărea pierde cu 3-1 în faţa unei echipe bine organizată, superioară adversarei sale în mai toate compartimentele.

Sâmbăta viitoare, elevii lui Cristian Pustai vor juca la Miercurea Ciuc cu nou – promovata AFK Csikszereda, depăşită şi ea în această rundă la Arad de UTA cu 3-0!

Dunărea Călăraşi – Petrolul Ploieşti 1-3

Au marcat: Ciprian Gliga (89) / Sergiu Arnăutu (14, 30), Alexandru  Zaharia (56)

Dunărea: 33. Nicolai Calancea – 22. Ekrem Oltay (2. Paul Sabangeanu, 64’), 96. Alin Mutu, 14 Ariel Lopez, 27. Gaston Mendy – 9. Ekollo Malolo, 18. Robert Boboc, 10. Georgian Honciu, 7. Salvatore Marrone (28. Andrei Zete, 46’) – 9. Thaer Bawab (17. Ciprian Gliga, 76’), 90. Bogdan Rusu.

Rezerve: 1. Stefan Krell – 5. Matheus Dias, 8. Gabriel Preoteasa, 15. Laurenţiu Manole.

Antrenor: Cristian Pustai

Petrolul: 1. Cezar Lungu – 2. Ştefan Bărbpianu, 33. Cristian Sîrghi, 5. Walace da Silva, 18. Valentin Ţicu – Mădălin Mihăescu, 9. Meza Colii David – 7. Alexandru Zaharia, 10. Laurenţiu Marinescu (4. Petru Racu, 84’), 19. Mario Bratu (11. Ianis Stoica, 70’) – 28. Sergiu Arnăutu (17. Tudor Şaim, 76’).

Rezerve: 12. Raul Avram – 14. Ionuţ Cioinac, 30. Antoniu Manolache, 8. Cătălin Ştefănescu

Antrenor: Flavius Stoican

Au arbitrat: Florin Andrei (Tg. Mureş) – Cristian Marchidanu (Brăila), Stelian Slabu (Braşov). Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila), Bogdan Gheorghiţă (Vaslui).

Cartonaşe galbene: Ekollo Malolo (60), R. Boboc (87) / V. Ţicu (46), M. Mihăescu (51)

Articolul precedentVideo | Incident la Festivalul Hora Mare! Bătut de cumnat pentru că și-ar fi lovit soția
Articolul următorRomsilva – DS Călărași recomandă populației să se aprovizioneze din timp cu lemne pentru foc