Restanţă din etapa a 11-a, partida Dunărea – Rapid, disputată miercuri după prânz s-a încheiat nedecis, 0-0 în ciuda ocaziilor avute de cele două rivale. Imediat după meci, antrenorul Rapidului, Daniel Pancu, a declarat că, în condițiile uni joc mai bun făcut de Dunărea, și a ocaziilor avute, rezultatul de egalitate este unul echitabil pentru echipa sa.

Meciul a început în forţă pentru oaspeţi care irosesc o bună ocazie în minutul 3. Sefer şutează direct pe poartă din lovitură liberă de la 17 metri lateral dreapta însă Krell intervine şi respinge peste poartă, în corner.

În minutul 7, Dunărea ratează două mari oportunităţi prin Ekollo şi Honciu, portarul Rapidului, tânărul Al. Tătaru, fiind de fiecare dată pe fază.

Rapid îşi trece-n cont a doua ocazie, lovitura de cap a lui Brighton Labeau din 10-11 metri central fiind reţinută de Krell. Câteva zeci de secunde mai târziu la poarta cealaltă, Sîrbu centrează în faţa careului, acolo unde Honciu preia şi trage din 14 metri pe sus însă Tătaru respinge în corner. Fix după ce mingea a fost şutată, Iacob i-a dat peste picioare lui Honciu în careu, însă arbitrul nu arată punctul cu var.

În minutul 29, o nouă ocazie pentru „galben – albaştri”. Centrare dintr-un corner de pe stânga, Honciu, talonat de Mallo, reia cu capul puţin peste poartă, la colţul lung.

Finalul primei părţi aparţine Dunării care bifează 3 mari ocazii prin Honciu (40), Ekollo (429 şi B. Rusu (44), ulţimul şutând în bara din stânga lui Tătaru.

Repriza secundă a fost mult mai echilibrată. Oaspeţii au presat mai mult, ratând bune oportunităţi prin nou – intratul, Drăghiceanu (62), Goge (66), Jorza (73 şi 85). De partea cealaltă elevii lui Pustai au mers pe cartea contraatacului, ratând prin Ekollo (61, 86), Zete (79).

Dunărea încheie prima parte a sezonului pe 12 cu 23 de puncte. Urmează alte două confruntări majore, ambele pe teren propriu.

Duminică, în prima etapă a returului, echipa noastră se va duela cu lidera campionatului, UTA Arad iar sâmbătă, 7 decembrie, jucăm împotriva constănţenilor de la Farul.

Dunărea Călăraşi – FC Rapid 0-0

Dunărea Călăraşi: 1. Stefan Krell – 22. Ionuţ Sîrbu, 73. Radu Crişan, 6. Ahmet Ozcan, 3. Ionuţ Ţenea – 15. Robert Boboc, 14. Ariel Lopez – 9. Serge Ekollo, 10. Georgian Honciu (cpt.)(27. Gaston Mendy 78′), 28. Andrei Zete (7. Salvatore Marrone 90′) – 90. Bogdan Rusu (29. Mediop Ndiaye 90+3′)

Rezerve: 33. Nicolai Calancea – 70. George Tudoran, 21. Andrei Moise, 8. Gabriel Preoteasa

Antrenor: Cristian Pustai

Rapid: 23. Alexandru  Tătaru – 28. Ionuţ Voicu (cpt.), 4. Alexandru Iacob, 26. Facundo Mallo, 13. Petre Goge – 32. Amir Jorza, 8. Rareş Lazăr, 20. Sandro Djuric (10. Marian Drăghiceanu 57′) – 7. Antonio Sefer (19. Giani Creţu 90+2′), 9. Matias Roskopf, 14. Brighton Labeau (99. Cătălin Oanea 52′)

Rezerve: 1. Alex. Achiriloaei – 5. Bogdan Manole, 22. Facundo Piriz, 17. Ştefan Pănoiu

Antrenor: Daniel Pancu

Au arbitrat: Andrei Moroiţă (Ploieşti) – Cosmin Vătămanu (Bucureşti) şi Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmboviţa). Rezervă: Eduard Ioniţă (Galaţi)

Observatori: Ion Olteanu (Bucureşti) şi Petre Badea (Tulcea).

Cartonaşe galbene: A. Lopez (17(, G. Honciu (25) / Al. Tătaru (27), Al, Iacob (36), R. Lazăr (77)

Articolul precedentProiect de parteneriat între Călărași și Dobrich (Bulgaria) pentru gestionarea comună a situațiilor de urgență
Articolul următorAmenzi de 20.000 de lei aplicate de ITM Călărași pentru munca la negru