Aproape 3000 de iubitori ai fotbalului au asistat duminică după-amiază, pe o vreme foarte bună pentru fotbal la duelul dintre Dunărea şi FC Voluntari, desfăşurat la Călăraşi în cadrul etapei a 11-a a ligii I Betano.

Cu vedetele sale în teren, Laidouni şi Belhameur, FC Voluntari a irost prima mare ocazie de gol în minutul 12 când Alexandru Răuţă a şutat năprasnic de la circa 28 de metri, uşor lateral dreapta, balonul izbindu-se de bara don stânga lui Straton.

Un sfert de oră mai târziu, Ion Gheorghe a speculat o eroare în defensivă a lui Ţenea însă balonul şutat a fost respins de Straton. Oaspeţii au mai bifat o ocazie în minutul 30 însă acelaşi Ion Gheorghe a reluat cu capul din careu, mingea trecând pe lângă poartă.

În ciuda acestui uşor forcing al ilfovenilor, Dunărea deschide scorul în minutul 34. Din întoarcere, aproape de linia de mijloc, Silviu Pană îl deschide în adâncime pe Ndiaye Mediop care deşi a fost talonat de Bucurică, a trimis cu stângul în plasă, pe lângă Vâtcă.

Prima parte se încheie în avantaj pentru Dunărea care n-a ezitat să blocheze toate căile de acces spre buturile lui Straton încă din stratul reprizei secunde. În acest sens, Dan Alexa îl scoate din teren pe Vali Alexandru şi fortifică linia mediană introducându-l pe Gabi Simion.

Oaspeţii prind curaj şi ies tot mai mult în atac, Laidouni, Belahmeur ori nou – intratul Gabi Deac forţând egalarea. Care se produce totuşi în minutul 79. Intrat pe teren în locul lui Bodo Kanda în minutul 54, Alexandru Munteanu pierde o minge în preajma careului nostru iar din cornerul rezultat, Ricardinho reia cu capul din 6-7 metri, restabilind egalitatea.

Dunărea iese din carapace încercând să întoarcă rezultatul în favoarea sa însă Valentin Munteanu, introdus în minutul 71 în locului lui Keyta, iroseşte o bună ocazie în minutul 87 şutând mult peste poartă dintr-o poziţie ideală. Şi Voluntariul putea prelua conducerea, însă Belhameur n-a găsit poarta în minutul 89.

Se termină 1-1, rezultat care nu-l mulţumeşte pe antrenorul Dan Alexa. Dunărea bifează a 5-a remiză stagională şi urcă deocamdată pe 8, totalizând 14 puncte.

Etapa viitoare, programată peste două săptămâni, „galben – albaştrii” vor juca în deplasare cu Dinamo Bucureşti.

Dunărea Călăraşi – FC Voluntari 1-1 (1-0)

Au marcat: Ndiaye Mediop (34’) / Ricardinho (79’)

Dunărea (1-4-4-2): 25. Cătălin Straton – 3. Ionuţ Ţenea, 25. Walace Alves da Silva, 17. Alin Dobrosavlevici, 44. Denis Ispas – 11. Bodo Kanda (22. Alexandru Munteanu, 54’), 15. Silviu Pană, 4. Cristi Puşcaş, 21. Hamidou Keyta (10. Valentin Munteanu, 71’) – 29. Ndiaye Mediop, 19. Valentin Alexandru (5. Gabriel Simion, 46’).

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 20. Bogdan Şandru, 55. Alexandru Bourceanu, 33. Sacha Clemence.

Antrenor: Dan Alexa

FC Voluntari (1-4-4-1-1): 82. Andrei Vâtcă – 22. Ricardinho, 28. Ionuţ Balaur, 19. Robert Hodorogea, 32. Bogdan Bucurică – 11. Mihai Căpăţână (77. Alexandru Ciucur, 58’), 5. Alexandru Răuţă, 9. Asissa Laidouni, 6. Ion Gheorghe (7. Gabriel Deac, 78’) – 21. Abdelhak Belhameur – 96. Richard Gadze (10. Alexandru Tudorie, 70’).

Rezerve: 12. Bogdan Moldovan – 13. Ivan Zgrablic, 23, Alexandru Vlad, 16. Alexandru Marin

Antrenor: Mircea Rădulescu

Au arbitrat: Marius Avram – Mircea Grigoriu, Vlad Bârleanu (toţi Bucureşti)

Observatori: Cristian Nica (Ploieşti), Marian Bucurescu (Bucureşti – LPF)

Cartonaşe galbeneWalace (43’), N. Mediop (84’) / Al. Răuţă (7’), I. Balaur (22’)

Articolul precedentCălărășenii, dezinteresați de Referendumul pentru redefinirea familiei
Articolul următorPeste 800 de sancţiuni contravenționale aplicate și 60 de infracțiuni constatate săptămâna trecută