Dan Alexa şi-a dorit foarte mult victoria sâmbătă, în partida de acasă cu FC Botoşani, din cadrul etapei a 8-a şi a obţinut-o. Cu mari sacrificii, dar absolut meritat!

Oaspeţii au deschis scorul relativ repede. În minutul 15, dintr-o imprudenţă, Gabi Simion îl „culcă” în careu pe masivul Mihai Roman iar centralul piteştean Cătălin Popa dictează penalty transformat cu ceva şanse de Emanuel Rodriguez.

Dunărea putea egala 10 minute mai târziu. Miron l-a faultat în supafaţa de pedeapsă pe Mediop dar Silviu Pană iroseşte lovitura de la 11 metri. Şutează slab în dreapta lui Pap care a reuşit să devieze balonul în bară şi de acolo faza s-a stins.

Elevii lui Dan Alexa reuşesc până la urmă egalarea. După ce în minutul 28, Hamidou a trimis cu efect la colţul lung, puţin pe lângă bara lateral, tot el, un minut mai târziu îl serveşte perfect pe Bodo Kanda care reia cu latul din 11-12 metri, pe jos, în stânga lui Pap.

Botoşaniul putea trece în avantaj însă albanezul Enriko Papa trimite în bară în minutul 33.

Dunărea trece în avantaj în minutul 37. Kanda execută magistral un corner de pe stânga iar din careu, Alin Dobrosavlevici reia cu capul fără speranţe pentru portarul Pap.

2-1 este scorul cu care se încheie prima parte însă la nici 7 minute de la reluare, oaspeţii egalează. Arbitrul acordă în mod eronat penalty la un presupus fault al lui Ţenea asupra lui Diego Frabbrini pe care acelaţi Rodriguez îl transformă şi de data asta cu puţin noroc.

Dunărea nu cedează iar eforturile sale vor fi răsplătite în minutul 84 când neobositul, Ndiaye Mediop reia cu latul din 6 metri după un corner de pe dreapta.

Dunărea obţine a 3-a victorie stagională şi urcă pe 5 cu 12 puncte, cu 3 mai puţine decât ocupanta locului I, FCSB care a făcut egal la Cluj cu campioana CFR.

Următorul examen va fi susţinut duminica viitoare la Voluntari, acolo unde Dan Alexa&Co se vor duela cu FCSB.

Dunărea Călăraşi – FC Botoşani 3-2 (2-1)

Au marcat: Au marcat: Baudoin Kanda (29’), Alin Dobrosavlevici (37’), Mediop Ndiaye (84’), respectiv Emanuel Rodriguez (11’ – penalty, 52’ – penalty).

Dunărea Călărași: 25. Cătălin Straton – 3. Ionuţ Țenea, 17. Alin Dobrosavlevici (cpt), 4. Cristi Pușcaș, 27. Gaston Mendy – 55. Alexandru Bourceanu (89. Georgian Honciu, 46’) – 11. Bodo Kanda, 5. Gabriel Simion (8. Stelian Cucu, 63’), 15. Silviu Pană, 21. Hamidou Keyta (22. Alexandru Munteanu, 70’) – 29. Ndiaye Mediop

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 9. Nicolae Carnat, 19. Valentin Alexandru, 20. Bogdan Şandru

Antrenor: Dan Alexa

FC Botoșani: 1. Eduard Pap – 19. Andrei Patache (23. Andrei Dumitraş, 67’), 3. Andrei Burcă, 4. George Miron, 11. Aristeidis Soiledis – 26. Răzvan Oaidă, 8. Emanuel Rodriguez (88. Marko Brekalo, 88’) – 21. Diego Fabbrini, 67. Enriko Papa (10. Hervin Ongenda, 64’), 7. Cătălin Golofca – 9. Mihai Roman

Rezerve: 12. Fraisl Martin – 5. Lossemy Karaboue, 99. Eduard Florescu, 17. Ovidiu Pițian

Antrenor: Costel Enache

Au arbitrat: Cătălin Popa (Piteşti) – Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Daniel Mitruţi (Craiova); Rezervă: George Rădulescu (Bucureşti)

Observatori: Cornel Fecioru (Bucureşti), Viorel Anghelinei (Galaţi – LPF)

Cartonaşe galbene: G. Simion (10’), A. Dobrosavlevici (49’), S. Cucu (51’), C. Straton (90+4’) / R. Oaidă (18’)

Articolul precedentVideo | Dan Alexa: Avem nevoie de sprijinul spectatorilor, este un meci important