În jur de 6500 de iubitori ai fotbalului au urmărit sâmbătă după-amiază duelul dintre Dunărea Călărași şi FCSB, echipe aflate înaintea primului fluier al centralului arădean, Ovidiu Haţegan la 23 de puncte şi 10 locuri distanță în clasament.

Oaspeţii au început bine şi în minutul 3, Lucian Filip a şutat de la circa 16 metri, puţin pe lângă, anunţând parcă golul din minutul 17. Cel mai scump jucător al FCSB-ului, Dennis Man a prins un şut imparabil de la marginea careului, mingea ducându-se pe joc la colţul lung, plonjonul lui Calancea fiind inutil.

Cu 5 noutăţi în formul de start, Dunărea izbuteşte prima ocazie abia în minutul 27. În urma unui corner, Aymen Souda reia cu capul, balonul fiind apărat de Bălgrădean care avea să fie învins 4 minute mai târziu. După o degajare eronată, mingea a ajuns la Mediop Ndiaye care după ce l-a răsucit pe Planic a şutat pe jos, Bălgrădean fiind nevoit să scoată mingea din plasă.

Dunărea putea intra la pauză în avantaj. Acelaşi Mediop a fost în plin plan încercând să-l culce şi pe Bălgrădean care a respins în corner.

În partea secundă, FCSB a presat mai mult însă reduta condusă exemplar de Alin Dobrosavlevici a rămas pe picioare. Dennis Man (min. 50 şi 68), Florinel Coman (59) au ratat bune oportunităţi, noul nostru portar, Nicolai Calancea fiind de fiecare dată pe fază.

În minutul 90, Dobrosavlevici este faultat în „6 metri” de Bălgrădean însă centralul nu-l sancţionează de niciun fel pe căpitanul nostru care a rămas întins pe gazon câteva minute. Reproşându-i lui Haţegan lipsa de reacţie, Dan Alexa este trimis în tribună şi riscă să fie suspendat pentru următoarele, cel puţin, 2 etape.

Dunărea şi FCSB termină la egalitate, 1-1, o remiză cât o victorie pentru Dunărea Călărași care capătă un balon de oxigen înaintea duelurilor cu Chiajna şi Voluntari, adversare directe în lupta pentru supravieţuire.

„Galben – albaştrii” rămân pe 12 cu 18 puncte şi sunt deja cu gândul la meciul cu Concordia, programat duminica viitoare de la miezul zilei. Ilfovenii au debutat cu stângul în 2019, fiind învinşi acasă, cu 1-0 de FC Botoşani. În tur, Concordia şi Dunărea au încheiat nedecis, 1-1.

Dunărea Călăraşi – FCSB 1-1

Au marcat: Mediop Ndiaye (31’) / Dennis Man (17’)

Dunărea: 33. Nicolai Calancea – 28. Ştefan Vlădoiu, 17. Alin Dobrosavlevici (cpt.), 24. Srgian Luchin, 4. Selim Ben Djemia (6. Abdel Hakim Omrani, 65’) – 7. Aymen Souda, 55. Alexandru Bourceanu (5. Gabriel Simion, 59’), 89. Georgian Honciu, 27. Gaston Mendy – 9. Najib Ammari (22. Alexandru Munteanu, 75’), 29. Mediop Ndiaye.

Rezerve: 12 Gabriel Popa – 3. Cristian Sîrghi, 44. Conor Henderson, 10. Valentin Munteanu.

Antrenor: Dan Alexa

FCSB: 34. Cristi Bălgrădean – 20. Romario Benzar, 16. Bogdan Planic (cpt.), 8. Lucian Filip, 13. Junior Morais – 6. Dragoş Nedelcu, 27. Adrian Stoian (70. Florentin Matei, 51’) – 98. Dennis Man, 10. Florin Tănase (9. Harlem Gnohere, 67’), 7. Florinel Coman – 24. Raul Rusescu (11. Olimpiu Moruţan, 58’).

Rezerve: 99. Andrei Vlad – 21. Ioan Hora, 77. Alexandru Stan, 80. Texeira.

Antrenor: Mihai Teja

Au arbitrat: Ovidiu Haţegan (Arad) – Octavian Şovre (Satu Mare), Sebastian Gheorghe (Suceava). Rezervă: Cătălin Popa (Piteşti).

Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti), Marin Petrache (LPF – Săbăreni)

Cartonaşe galbene: A. Bourceanu (39’), G. Honciu (42’) / A. Stoian (36’), J. Morais (41’), R. Benzar (45+1’), O. Moruţan (63’), Dr. Nedelcu (86’)

Articolul precedentPeste 150 de jandarmi vor asigura ordinea la partida Dunărea Călărași – FCSB
Articolul următorDan Alexa: Punctul obținut cu FCSB ne dă încredere