Vecine în clasament la ora primului fluier al centralului constănţean, Claudiu Marcu, Daco Getica şi Dunărea au oferit sâmbătă un spectacol agreabil, cu 5 goluri, la capătul căruia victoria a surâs echipei noastre.

Gazdele, cu 5 jucători sub 19 ani în formula de start, au început curajos, trecând pe lângă o bună ocazie în minutul 7 atunci când Neacşa a şutat periculos de la circa 14 metrei însă s-a opus Crişan.

În minutul 15, Serge Ekollo se accidentează, fiind înlocuit de Georgian Honciu. Cel mai probabil, internaţionalul camerunez va absenta circa o lună!

Dunărea domină partida însă gazdele punctează pe tabelă. În minutul 30, Mario Mihai prinde un şut excelent de la peste 25 de metri, sub transversală, Calancea având o intervenţie inutilă.

Dunărea reia ofensiva şi, în minutul 39, egalează prin Bogdan Rusu care prinde un şut sănătos de la marginea careului mare, mingea muşcând bara laterală înainte de a intra în poartă.

Superioritatea echipei noastre s-a concretizat din nou pe tabelă în startul părţii a doua. În minutul 47, B. Rusu centrează perfect în faţa porţii şi din 6-7 metri, Salvatore Marrone îl învinge pe portarul gazdelor Răzvan Began.

Din nou egalitate în minutul 68. Mario Mihai reia din 8 metri, Calancea fiind din nou nevoit să scoată mingea din plasă.

Antrenorul Cristi Pustai forţează atacul introducându-l două minute mai târziu în teren pe Bawab care avea să anime atacul echipei noastre. Golul izbăvitor avea să pice în minutul 82. Corner executat de Honciu, B. Rusu reia cu capul însă mingea e respinsă de Began până la Crişan care reia, tot cu capul din apropiere, fără speranţe pentru goalkeeperul bucureştean.

Dunărea obţine o victorie muncită şi absolut meritată. Este al 6-lea joc consecutiv (exceptându-l pe cel cu U Cluj, din etapa a 6-a, pierdut la masa verde) fără înfrângere. Cu 12 puncte, „galben – albaştrii” părăsesc locul 17 şi urcă până pe 13.

Meciul Dunărea – FC Rapid, din runda viitoare, a fost amânat, elevii lui Pustai fiind de acum cu gândul la partida cu Concordia de la Chiajna, programată miercuri, 16 octombrie.

Daco Getica – Dunărea Călăraşi 2-3

Au marcat: Mario Mihai (30, 68) / Bogdan Rusu (39), Salvatore Marrone (48), Radu Crişan (82)

Daco-Getica: 33. Răzvan Began – 2. Constantin Dedu (cpt.), 20. Bogdan Jica (16. Alexandru Alexe, 85’), 4. Ionuţ Puţaru, 23. Răzvan Prodan, 22. Mihai Stancu, 7. Cornel Neacşu, 5. Andreas Iani, 9. Gabriel Răducan (19. Alfredo Obreja, 70’), 21. Gabriel Plumbuitu, 11. Mario Mihai (14. Florin Olteanu, 84’)

Rezerve: 1. Cristian Gurău – 24. Gabriel Socaci, 30. Marian Negoescu, 8 Adrian Matei

Antrenor: Marius Baciu

Dunărea: 33. Nicolai Calancea – 3. Ionuţ Ţenea (17. Ciprian Gliga, 78’), 20. Bogdan Şandru (cpt.), 73. Radu Crişan, 21. Gaston Mendy – 14. Ariel Lopez (22. Taher Bawab, 70’), 15. Robert Boboc – 28. Andrei Zete, 9. Serge Ekollo (10. Georgian Honciu, 15’), 7. Salvatore Marrone – 90. Bogdan Rusu.

Rezerve: 1. Stefan Krell – 2. Paul Sabangeanu, 6. Ahmet Ozcan, 18. Gabriel Toma,

Antrenor: Cristian Pustai

Arbitri: Claudiu Marcu (Constanţa) – Răzvan Mihai Dobre (Şotânga – Dâmboviţa) şi Gheorghiţă Bălan (Piteşti); Rezervă: Vasile Buzea (Bucureşti);

Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila) şi Adrian Petre (Buzău).

Cartonaşe galbene: R. Prodan (71) / G. Honciu (45), I. Ţenea (74), R. Boboc (90+2)

Articolul precedent3 jucători ai AHC Dunărea Călărași convocați la echipa națională
Articolul următorEcaterina Andronescu: Putem să gândim o formulă legislativă de a introduce ca obligativitate verificarea diplomelor de studii