Vecine în clasament, Dunărea Călărași şi Concordia Chiajna se vor duela duminică la Călăraşi, de la ora 12.00, în cadrul etapei a 23-a a ligii I Betano.

Prima confruntare stagională s-a consumat pe 1 octombrie, partida încheindu-se atunci la egalitate, 1-1. Dunărea a deschis scorul în minutul 44 prin Hamidou Keyta care a transformat o lovitură de la 11 metri, acordată după un fault a lui Nivaldo asupra lui Mediop Ndiaye. Gazdele au revenit şi au egalat după pauză prin Andrei Prepeliţă în minutul 60.

Înaintea returului de la Călăraşi, Dunărea ocupă locul 12 cu 18 puncte în vreme ce Concordia e pe 13 cu 17 puncte. În prima rundă din 2019, Dunărea a remizat acasă, 1-1, cu FCSB în vreme ce Concordia a fost învinsă tot pe teren propriu de FC Botoşani cu 1-0.

Pentru partea a doua a sezonului, Concordia s-a întărit cu fundaşii Joao Meira, Liassine Cadamuro şi Andrei Radu (care s-a pregătit în Turcia cu Dunărea), mijlocaşul Jules Iloki şi atacantul Marius Alexe.

Formaţia pregătită de Adrian Falub a renunţat la Dan Bucşa (reziliere contract), Paul Batin (va juca în Cipru la Doxa Katokopia) şi Ronaldo Deaconu (va evolua la echipa croată, NK Gorica).

Articolul precedentTămădău Mare | Prins de polițiști la volan băut și fără permis
Articolul următorDan Alexa: Ne așteaptă un meci greu duminică, cu Concordia