Sâmbătă seară în Gruia, Dunărea a remizat din nou la 0, încurcând liderul la zi CFR Cluj, în cadrul etapei a 15-a a Ligii I Betano.

Gazdele au controlat jocul încă de la început, irosind cel puţin 3 mari ocazii în prima parte, însă Dunărea putea da lovitura în startul părţii secunde, dacă Mediop n-ar fi ratat o ocazie uriașă.

În minutul 47, Carnat a avansat excelent în suprafaţa de pedeapsă a ardelenilor i-a pasat excelent lui Mediop care din 7-8 metri nu l-a putut învinge pe Arlauskis, balonul fiind respins in extremis de Cristi Manea!

Dunărea s-a apărat excelent timp de 95 de minute obţinând un rezultat extrem de important ținând cont că CFR venea după 5 victorii consecutive obţinute în ultima vreme.

Cu punctul obţinut sâmbătă, Dunărea urcă din nou pe 8 cu 17 puncte iar peste două săptămâni va juca acasă cu Hermannstadt, fosta sa adversară din sezonul trecut al ligii a 2-a.

CFR Cluj – Dunărea Călăraşi 0-0

CFR Cluj (1-4-2-3-1): 87. Giedrius Arlauskis – 6. Cristian Manea, 55. Paulo Vinicius, 30. Andrei Mureşan, 45. Mario Camora – 8. Damjan Djokovic, 19. Emmanuel Culio – 9. Abdel Omrani (21. Urko Vera, 72’), 10. Ciprian Deac, 7. Constantin Păun (27. Sebastian Mailat, 63’) – 20. George Ţucudean.

Rezerve: 1. Jesus Fernandez – 22. Adam Lang, 77. Ionuţ Peteleu, 37. Mihai Bordeianu, 31. Alexandru Ioniţă.

Antrenor: Antonio Conceicao.

Dunărea (1-4-2-3-1): 25. Cătălin Straton – 23. Filip Gligorov, 17. Alin Dobrosavlevici, 35. Walace, 27. Gaston Mendy – 8. Stelian Cucu (4. Cristian Puşcaş, 64’), 55. Alex Bourceanu – 9. Nicolae Carnat, 33. Sacha Clemence (89. Georgian Honciu, 72’), 21. Hamidou Keyta (22. Alexandru Munteanu, 82’) – 29. Mediop Ndiaye.

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 10. Valentin Munteanu, 11. Bodo Kanda, 5. Gabriel Simion.

Antrenor: Costel Ilie

Au arbitrat: Marcel Bîrsan – Valentin Avram, Mircea Orbuleţ (toţi 3 din Bucureşti). Rezervă: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe)

Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti), Ioan Mironaş (LPF – Piatra  Neamţ)

Cartonaşe galbene: – / F. Gligorov (55’), S. Cucu (64’), C. Straton (90+5’)

Cartonaşe roşii: Al. Munteanu (90+5’)