Dunărea Călăraşi a avut o prestaţie bună la Iaşi în faţa Polutehnicii însă victoria a surâs până la urmă gazdelor. A fost nevoie de un singur moment de „neatenţie” în defensiva călărășeană pentru ca Platini să transforme în gol lobul perfect a lui Bekui, în minutul 33.

Până la acel minut, Dunărea, prin Valentin Munteranu (min. 7) Sacha Clemence (10), Bodo Kanda (12) şi Alexandru Munteanu (20) au creat emoţii evidente în tabăra moldovenilor.

Şi partea secundă a fost a Dunării care merita egalul la voleul formidabil al lui Honciu din minutul 77, mingea fiind respinsă de Rusu în bara transversală.

Este a 4-a înfrângere suferită de Dunărea Călărași în acest retur, cu acest scor de 1-0!

Fost jucător al Iaşiului în prima parte a sezonului 2012-2013 (8 partide jucate), portarul Cezar Lungu a recunoscut că partida a avut o încărcătură emoţională aparte. „Da, oarecum. Am jucat în trecut un an la Politehnica şi am revenit cu plăcere aici dar îmi pare rău că nu am putut să scoatem mai mult astăzi.” a spus Cezar Lungu.

„Am coborât în clasament dar nu cedăm, drumul e lung, se vor înjumătăţi punctele, încercăm acum să scoatem cât mai mult pe acest final de an. Încercăm să câştigăm acasă cu Sepsi, etapa viitoare şi încercăm să ieşim din această aşa zisă criză.”, a încheiat Lungu.

Urmează duelul de acasă cu Sepsi Sf. Gheorghe (în tur 1-0), programat duminica viitoare de la ora 14.00 pe arena Ion Comşa.

Politehnica Iaşi – Dunărea Călăraşi 1-0

A marcat: Platini (33’)

Politehnica: 12. Denis Rusu – 2. Adria Gallego, 4. Marius Mihalache, 23. Cosmin Frăsinescu, 19. Andrei Sin – 14. Ionuţ Cioinac – 20. Platini (8. Gabriel Bosoi, 80’), 7. Patrick Petre (3. Ionuţ Panţâru, 68’), 92.  Kamer Qaka, 77. Moussa Sanoh (90. Florin Zaharia, 74’) – 21. Lawson Bekui

Rezerve: 1. Alberto Cobrea – 6. Mădălin Mihăescu, 29. Lewis Enoh, 18. Vlad Danale

Antrenor: Flavius Stoican

Dunărea: 1. Cezar Lungu – 3. Ionuţ Ţenea, 17. Alin Dobrosavlevici, 30. Alin Şeroni, 27. Gaston Mendy – 11. Bodo Kanda (89. Georgian Honciu, 46’), 55. Alex Bourceanu (7. Aymen Souda, 68’), 8. Stelian Cucu, 10. Valentin Munteanu – 22. Alexandru Munteanu, 33. Sacha Clemence (29. Mediop Ndiaye, 46’)

Rezerve: 12. Gabriel Popa – 35. Walace, 5. Gabi Simion, 15. Silviu Pană.

Arbitri: George Rădulescu (Bucureşti) – Marius Marica (Bistriţa) şi Marius Marchidanu (Brăila). Rezervă: Eduard Ioniţă (Galaţi).

Observatori: Liviu Ciobotariu (Galaţi) şi Cătălin Popa (Vaslui – LPF).

Cartonaşe galbene: M. Sanoh (48’) I. Panţâru (83’)

Articolul precedentDan Alexa, înaintea meciului cu Poli Iași: E nevoie de o victorie pentru a ne debloca mental