Peste 2500 de călărăşenii au asistat, pe o vreme superbă de toamnă, la ultima partidă din tur disputată acasă de Dunărea în compania celor de la Gaz Metan Mediaş.

Partida s-a încheiat aşa cum a început, adică 0-0. Dan Alexa, sărbătoritul zilei, a început meciul aproape cu acelaşi „11” de pe Dinamo, singura modificare fiind prezenţa lui Bodo Kanda care l-a înlocuit pe medieşanul Alex Munteanu, suspendat.

Prima parte s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, singura ocazie notabilă fiind cea din minutul 39 când Naser Chamed a şutat extrem de periculos din lovitură liberă de la marginea careului mare, balonul fiind deviat în corner de sub transversală de Cătălin Straton.

Repriza secundă debutează tot cu Gazul în atac care ratează o bună oportunitate prin Carlos Fortes în minutul 52. Dunărea ripostează în minutul 62 însă lovitura de cap a lui Denis Ispas nu nimereşte poarta lui Pleşca.

Finalul aparţine oaspeţilor. În minutul 89, același Carlos Fortes reia cu capul un corner executat de Ivanov însă balonul e respins de Straton care-şi salvează colegii de la înfrângere.

Remiza albă o propulsează pe Dunărea pe 8, poziţie pe care ar putea-o păstra şi după ce se trage cortina peste runda a 13-a.

Returul debutează weekendul viitor, Dunărea urmând a juca acasă cu FC Viitorul Constanţa. Partida, programată duminică, 4 noiembrie, se va desfăşura în nocturnă începând cu ora 18.00. În tur, echipa noastră s-a impus cu 1-0 graţie golului marcat de Georgian Honciu, în minutul 4.

Dunărea Călăraşi – Gaz Metan Mediaş 0-0

Dunărea: 25 Cătălin Straton – 23. Filip Gligorov, 30. Alin Şeroni (20. Bogdan Şandru, 58’), 17. Alin Dobrosavlevici (cpt.), 44. Denis Ispas – 55. Alexandru Bourceanu, 15. Silviu Pană – 11. Bodo Kanda (21. Hamidou Keyta, 66’), 9. Nicolae Carnay – 29. Mediop Ndiaye (33. Sacha Clemence, 81’).

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 8. Stelian Cucu, 5. Gabriel Simion, 10. Valentin Munteanu

Antrenor: Dan Alexa

Gaz Metan Mediaş: 12. Răzvan Pleşca (cpt.) – 19. Răzvan Trif (24. Sorin Buşu, 67’), 23. Marius Constantin, 15. Lucian Cristea, 20. Valentin Creţu – 70 Naser Chamed (8. Alexandru Buziuc, 77’), Boubacar Fofana, 11. Ely Fernandes, 10. Darius Olaru – 4. Antoni Ivanov (5. Bradley Diallo, 90’), 9. Carlos Fortes.

Rezerve: 33. Ricardo Batista – 29. Mihai Stancu, 21. Daniel Pop, 80. Roberto Romeo.

Antrenor: Mihai Teja.

Au arbitrat: George Găman (Craiova) – Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ).

Observatori: Eduard Dumitrwescu (Piteşti), Marian Ivan (Braşov – LPF)

Cartonaşe galbene: A. Dobrosavlevici (60’) / B. Fofana (40’), N. Chamed (67’), V. Creţu (90+4’)

Articolul precedentDe peste 24 de ore peste 900 de familii, Spitalul de Pneumoftiziologie și mai mulți agenți economici nu au gaz