Arena Anghel Iordănescu a găzduit duminică după-amiază partida dintre FC Voluntari şi Dunărea Călărași, duelul contând pentru runda a 24-a a sezonului regulat al ligii I Betano.

Dan Alexa, suspendat şi pentru acest joc, a procedat la două modificări în primul „11” faţă de cel care în urmă cu o săptămâna învingea acasă pe Concordia Chiajna. Împrumutaţi de la FCSB, tinerii Ianis Stoica şi Daniel Benzar au fost trimişi pe teren încă din primul minut, înlocuindu-i pe Keyta şi Souda.

La doar 16 ani şi două luni, Stoica putea scrie istorie pentru Dunărea chiar la debut. În minutul 20, Mediop centrează perfect din marginea suprafeţei de pedeapsă, balonul ajunge la Stoica însă şutul acestuia din 7-8 metri central este scos miraculos de Andrei Vâtcă.

Portarul ilfovenilor scapă cu faţa curată şi în minutul 22. Din nou, Mediop e la serviciu însă reluarea lui Georgian Honciu din marginea careului mic, cu toată poartă în faţă nu-l poate învinge pe Vâtcă.

Dunărea rămâne activă în jumătatea gazdelor însă nici Ammari (34) şi nici Mediop (43) n-au putut modifica tabela până la pauză.

În partea secundă, jocul se încinge parcă şi mai mult, ilfovenii lăsând impresia că nu-s mulţumiţi cu o remiză. Nouintratul, Cristi Deac (72) şi Aissa Laidonui (73) nu-l pot depăşi pe Calancea.

„Galben – albaştrii” trec pe lângă o nouă situaţie favorabilă în minutul 82 când Dobrosavlevici reia cu capul dar balonul nu-l surprinde pe Vâtcă. Întrodus pe teren în minutul 85, Adrian Bălan îşi trece-n cont o bună ocazie în minutul 87.

Partida se încheie aşa cum a început: 0-0! Dunărea Călărași putea obţine toate cele 3 puncte care i-ar fi uşurat puţin misiunea pentru play – out.

Urmează partida cu Dinamo, programată la Călăraşi duminica viitoare de la ora 14.00. Dunărea rămâne pe 12 cu 22 de puncte, având cu 5 mai multe decât contracandidatele sale la retrogradare, FC Voluntari (locul 13) şi Concordia (locul 14), ultima cu un joc mai puţin disputat.

FC Voluntari – Dunărea Călăraşi 0-0

FC Voluntari (1-4-3-3): 82. Andrei Vâtcă – 30. Jetmir Krasniqi, 28. Ionuţ Balaur, 3. Igor Armash, 6. Ion Gheorghe (90. Adrian Bălan, 85’) – 9. Aissa Laidouni, 14. Franco Signorelli (23. Alexandru Vlad, 67’), 5. Alexandru Răuţă – 11. Cristian Căpăţână (7. Cristian Deac, 55’), 10. Alexandru Tudorie, 96. Richard Gadze.

Rezerve: 27. Răzvan Petrariu – 2. Valentin Leasa, 34. Florin Bălan, 19. Robert Hodorogea.

Antrenor: Cristiano Bergodi

Dunărea (1-4-4-2): 33. Nicolai Calancea – 28. Ştefan Vlădoiu, 17. Alin Dobrosavlevici, 24. Srgian Luchin, 27. Gaston Mendy (4. Selim Ben Djemia, 52’) – 9. Najib Ammari, 55. Alexandru Bourceanu, 89. Georgian Honciu, 88. Ianis Stoica (22. Alexandru Munteanu, 54’) – 97. Daniel Benzar (10. Valentin Munteanu, 70’), Mediop Ndiaye.

Rezerve: 25. Cătălin Straton – 44. Conor Henderson, 11. Gabriel Iancu, 7. Aymen Souda.

Antrenor: Constantin Ilie

Au arbitrat: Andrei Chivulete (Bucureşti) – Marius Badea (Rm. Vâlcea), Geo Szabo (Cluj – Napoca). Rezervă: Iulian Călin (Ştefăneşti – Argeş).

Observatori: Ion Toma (Piatra Neamţ), Valentin Mateescu (Ploieşti)

Cartonaşe galbene: I. Armash (19’), J. Krasniqi (80’) / Şt. Vlădoiu (10’)

Articolul precedentDan Alexa: Pentru noi este foarte important să obţinem cele 3 puncte la Voluntari
Articolul următorPrimăria Călărași îndeamnă cetățenii să-și plătească impozitele online