Piața San Marco din nou plină de măști. La o zi după ce guvernul a ridicat obligativitatea purtării măştilor în spaţiile publice

Piața San Marco din nou plină de măști. La o zi după ce guvernul a ridicat obligativitatea purtării măştilor în spaţiile publice
Aproximativ 80.000 de oameni au venit în acest an la Carnaval
Piața San Marco din nou plină de măști, după ce Carnavalul din Veneția a fost reluat, dupș doi ani de pauză.
După doi ani de pauză din cauza pandemiei de coronavirus a început Carnavalul de la Veneţia, la o zi după ce guvernul italian a ridicat obligativitatea purtării măştilor în spaţiile publice.
Concursul de costume a fost anulat în acest an.
Lucrurile stau un pic diferit, este mai multă linişte în celebra piaţă San Marco din Veneţia. Cu toate acestea unii dIntre turiști spun că faptul că sunt acolo din nou, într- un costum, "este un semn al renaşterii".
Aproximativ 80.000 de oameni au venit în acest an la Carnaval. Numărul turiștilor stăini, aproximativ 32.000, este foarte mic, comparativ cu ediţiile din anii anteriori pandemiei.
Festivalul se va încheie pe data de 1 martie.
Carnavalul de la Veneţia a început în secolul XI și a devenit unul dintre cele mai faimoase evenimente de acest gen din lume.
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Calarasi și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

