Baschet masculin: România, învinsă de Muntenegru în preliminariile CM 2027

Baschet masculin: România, învinsă de Muntenegru în preliminariile CM 2027
Primele trei clasate în grupă se vor califica în faza a doua a preliminariilor
Naționala masculină de baschet a României a fost învinsă de selecționata Muntenegrului, cu scorul de 80-75 (26-17, 23-17, 16-22, 19-15), duminică seara, în Pitești Arena, într-un meci din Grupa B a preliminariilor Cupei Mondiale din 2027.
Tricolorii au fost conduși de la un capăt la altul al meciului, dar au revenit în a doua jumătate a meciului și au redus ecartul pe tabelă, după ce au pierdut clar prima repriză.
Americanul Daron Russell, cu 20 de puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive, a fost cel mai bun jucător din echipa României. Emanuel Cățe a contribuit cu 13 p, 7 rec, Ștefan Grasu, cu 13 p, 3 rec, iar Dragos Diculescu a reușit 12 p, 9 rec.
Kendrick Perry a fot MVP-ul oaspeților, cu 16 p, 4 rec, 10 pd. Zoran Nikolic a adăugat 11 p, 6 rec, iar Andrija Slavkovic, 13 p, 3 rec.
În celălalt meci al grupei, Grecia a învins Portugalia cu 76-68, în deplasare.
Grecia, medaliată cu bronz la EuroBasket 2025, ocupă primul loc în clasamentul grupei, cu 4 puncte, urmată de Portugalia, 3 puncte, Muntenegru, 3 puncte, România, 2 puncte.
Primele trei clasate în grupă se vor califica în faza a doua a preliminariilor.
România va juca următorul meci pe 27 februarie, în deplasare, cu Portugalia.
AGERPRES
Citește și:
- 18:47 - Gabriela Ruse, înfrângere dramatică în fața Elenei Rybakina la WTA Madrid
- 18:25 - Sorana Cîrstea, calificare spectaculoasă în turul 3 la WTA Madrid: victorie în două seturi
- 16:39 - Jucătorii de la FCSB îl vor pe Andrei Prepeliță antrenor! Variantă surpriză după plecarea lui Mirel Rădoi
- 12:01 - Daniel Pancu, despre problema fotbalului românesc: „Cel mai mult suferim la cei care-i antrenează”
Urmărește știrile Realitatea de Calarasi și pe Google News














