Stadionul Ion Oblemenco a găzduit duminică după-amiază meciul dintre U Craiova şi Dunărea din cadrul rundei a 17-a a ligii I Betano. Și de această dată, trupa lui Alexa a părăsit terenul învinsă de Leii din Bănie.

Oltenii au început bine şi puteau deschide scorul încă din minutul 4 însă şutul lui Alex Mitriţă de la marginea careului a fost respins în corner de Cezar Lungu. Craiova presează şi în minutul 16, Valentin Mihăilă şutează destul de periculos doar că balonul nu prinde cadrul porţii.

Gazdele deschid scorul în minutul 23. Mitriţă centrează de pe stânga, balonul e respins cu capul de un fundaş al Dunării până la Mateiu care de la 25-27 de metri şutează năprasnic, sub bara transversală „aproape” de vinclu marcând pur şi simplu un golazzo.

Nouă minute mai târziu, Craiova putea majora diferenţa însă şutul cu stângul al lui Bancu de la 17-18 metri e respins de Lungu de la vinclu.

Echipa noastră trece cu bine peste presiunea Craiovei şi în minutul 43 reclamă un penalty la Şeroni, tras de tricou de Ferreira. Centralul Chivulete refuză să arate punctul cu var, prima repriză încheindu-se cu scorul de 1-0.

Partea secundă e parcă mai echilibrată. „Galben – albaştrii” forţează spre finalul reprizei însă Cucu, intrat pe teren în minutul 60 în locul lui Kanda, ratează preluarea şutând din demi – vole peste poartă.

Şi în minutul 83, echipa lui Dan Alexa şi-a creat o ocazie bună însă Valentin Munteanu, care l-a înlocuit pe Denis Ispas în minutul 75, e prins în ofsaid. Craiova câştigă până la urmă cu 1-0.

Aflată pe 12, Dunărea e cu gândul deja la partida cu Astra, programată joi, 6 decembrie, de la ora 14.00, la Călăraşi. Giurgiuvenii vor juca luni, acasă, cu FC Botoşani.

U Craiova – Dunărea Călăraşi 1-0

A marcat: Alexandru Mateiu (23’)

U Craiova: 13. Mirko Pigliacelli – 27. Ivan Martic, 15. Isaac Donkor, 2. Tiago Ferreira, 11. Nicuşor Bancu – 8. Alexandru Mateiu, 10. Alexandru Cicâldău – 7. Mezza Colli (23. Cristi Bărbuţ, 78’), 33. Valentin Mihăilă (20. Matteo Fedele, 83’), 28. Alexandru Mitriţă – 19. Elvir Koljic.

Rezeve: 1. Laurenţiu Popescu – 4. Răzvan Popa, 3. Marius Briceag, 5. Nuno Rocha, 9. Andrei Burlacu

Antrenor: Devis Mangia

Dunărea: 1. Cezar Lungu – 28. Filip Gligorov, 35. Walace da Silva, 30. Alin Şeroni, 44. Denis Ispas (10. Valentin Munteanu, 75’), 27. Gaston Mendy – 9. Nicolae Carnat, 89. Georgian Honciu, 55. Alexandru Bourceanu, 11. Bodo Kanda (8. Stelian Cucu, 60) – 29. Mediop Ndiaye (33. Sasha Clemence, 65).

Rezerve: 12. Gabriel Popa – 19. Valentin Alexandru, 5. Gabi Simion, 21. Hamidou Keyta.

Antrenor: Dan Alexa

Au arbitrat: Andrei Chivulete (Bucureşti) – Ciprian Danşa (Satu Mare), Mircea Orbuleţ (Bucureşti). Rezervă Marian Balaci (Drobeta Turnuu Severin)

Observatori: Patriţiu Abrudan (Cluj – Napoca), Valentin Mateescu (Ploieşti – LPF)

Cartonaşe galbene: N. Bancu (34’), M. Pigliacelli (57’), I. Donkor (64’), Al. Mitriţă (69’), Al. Cicâldău (82’), E. Koljic (90+2’) / M. Ndiaye (60’), F. Gligorov (86’)

Articolul precedent„Moș Nicolae vine la CJ Călărași pentru copiii care nu au ghetuțe”
Articolul următorUn bărbat din Budești a fost reținut de polițiști pentru braconaj