Pentru prima dată în istoria sa, Futsal Club Dunărea Călăraşi s-a calificat în semifinalele Cupei României, ediţia 2018-2019, învingând acasă FK Odorheiu Secuiesc.

Sâmbătă seară, în Polivalenta Ion C. Neagu, călărășenii au trecut harghitenii de la FK Odorheiu Secuiesc după un meci cu 11 goluri. Scor final 7-4 (4-2) pentru Dunărea Călărași.

Oaspeţii au început în forță și au deschis scorul în secunda 43 prin Szabolcs Manya. Dunărea și-a revenit repede, egalând în minutul 5 prin spaniolul Yanez Galan. Câteva zeci de secunde mai târziu, Paulo Pinto e la finalizare și Dunărea trece în avantaj, 2-1.

Harghitenii sunt depăşiţi pentru a 3-a oară în minutul 8 când Cesar Ribeiro înscrie, ducând diferenţa la două goluri, 3-1.

Jocul e dominat clar de echipa de pe malul Borcei care înscrie pentru 4-1, în minutul 11, prin acelaşi Yanez Galan, care-şi trece în cont dubla.

Prima repriză se încheie cu scorul de 4-2, harghitenii reducând din diferenţă în ultimele secunde prin Tamas Miklos.

Partea a doua debutează cu gol pentru FK Odorheiu Secuiesc În minutul 23, din nou Tamas Miklos e la finalizare, reducând diferența la doar un gol.

Cu publicul în spate, Dunărea reintră rapid în joc marcând al 5-lea gol prin Thyago Monteiro în minutul 25.

Oaspeţii forţează, atacă cu toată echipa, însă tabela se modifică pentru a 6-a oară, tot în beneficiul Dunării care înscrie prin Rodrigo Coelho în minutul 32.

Echipa antrenată de Zoltan Jakab mai are o tresărire de orgoliu în minutul 36, prin Barna Szecsi, însă tabela se închide definitiv cu 2 secunde înainte de fluierul final. Din nou Coelho e omul potrivit la locul potrivit şi duce scorul la 7-4. Suficient pentru o calificare meritată în semifinalele Cupei României.

Futsal Club Dunărea Călăraşi – FK Odorheiu Secuiesc 7-4 (4-2)

Au marcat: Yanez Galan (5, 11), Paulo Pinto (6), Cesar Ribeiro (8), Thyago Monteiro (25), Rodrigo Coelho (32, 40) / Szabolcs Manya (1), Tamas Miklos (20, 23), Barna Szecsi (36)

Dunărea: 21. Igor Garcia – 8. Marian Şotârcă, 17. Thyago Monteiro, 7. Marian Plugaru, 14. Yanez Galan.

Rezerve: 82. Eugen Cinaru, 1. Andrei Moldovanu – 2. Ionuţ Movileanu (cpt.), 87. Gabriel Şerban, 6. Doru Rotaru, 12. Paulo Pinto, 11. Rodrigo Coelho, 15. Cesar Ribeiro.

Antrenor: Marian Şotârcă

FK Odorheiu Secuiesc: 1. Andrei Grigoraş – 5. Szabolcs Manya, 17. Alpar Csoma, 7. Barna Szecsi (cpt.), 6. Lorand Szocs.

Rezerve: 15. Tamas Miklos, 14. Artur Galfi, 19. Istvan Hadnagy, 18. Barna Kedei, 21. Tamas Jakab, 12. Norbert Sebestyen.

Antrenor: Zoltan Jakab

Au arbitrat: Daniel Pop Vasile (Piteşti) – Ionuţ Smeu (Brăila). Rezervă: Bogdan Balaban (Galaţi).

Observator: Bogdan Sorescu (Piteşti)

Articolul precedentPeste 150 de jandarmi vor asigura ordinea la meciul Dunărea Călărași – Dinamo de astăzi