Finanțare europeană de 3,9 mil. euro pentru sistem de management al traficului în mun. Călărași

Finanțare europeană de 3,9 mil. euro pentru sistem de management al traficului în mun. Călărași
În cadrul proiectului vor fi semaforizate 17 intersecții din oraș
Mobilitatea urbană, încurajată de Comisia Europeană spre a fi dezvoltată în municipiile reședință de județ în perioada 2014-2020, este strâns legată și de managementul inteligent al traficului.
Primăria Municipiului Călărași a obținut finanțare europeană de aproximativ 3,9 milioane de euro pentru dezvoltarea unui asemenea sistem de management al traficului, sistem care are ca obiectiv utilizarea transportului în comun, în detrimentul mașinilor personale.
Prin acest proiect, se vor semaforiza 17 intersecții și 5 treceri de pietoni (cu buton), vor fi montate camere video de supraveghere și senzori, totul fiind monitorizat într-un Centru de management al traficului instalat în viitorul sediu al Poliției Locale ce va fi amenajat din bugetul local în strada Mușețelului nr.2A.
Acest proiect este complementar proiectului de reabilitare, finantat tot din fonduri europene, a străzilor București și Prelungirea București.
Durata implementării proiectului este de 36 luni.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 10:14 - Cinci state NATO blochează planul lui Rutte privind finanțarea suplimentară a Ucrainei
- 09:16 - Alertă la naționala Argentinei: Messi s-a accidentat cu puțin timp înainte de turneul final
- 08:52 - După semnalele despre un acord cu Iranul, Trump pune frână negocierilor: „Fără grabă”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Calarasi și pe Google News














