Advertising
Ordonanța AUSTERITĂȚII, în linie dreaptă: 500 de consilieri urmează să fie disponibilizați
11 mai 2023, 08:44

Ordonanța AUSTERITĂȚII, în linie dreaptă: 500 de consilieri urmează să fie disponibilizați
Reduceri de 10% cu bunuri și servicii
Aproximativ 500 de consilieri urmează să fie disponibilizați după adoptarea ordonanței austerității. Premierul Nicolae Ciucă a anunțat deja că numărul consilierilor demnitarilor va fi redus cu 50%. Ministrul Finanțelor, de exemplu, ar urma să rămână cu 4 din 6 consilieri, iar premierul cu 9 din 18. Ordonanța aflată în dezbatere publică prevede o disponibilizare conform legii.
Premierul a spus că actul va prevede reducerea cu 10% a cheltuielilor cu bunuri și servicii, respectiv cheltuielile pentru autoturisme, mobilier și aparatură birotică. O altă măsură este diminuarea cu 50% a posturilor de consilieri în randul aparatului demnistarilor publici și limitarea la maximm 2 mandate pentru o persoană în consiliile de administrație.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:48 - Ana Maria Păcuraru, premiată la Beijing de Reprezentantul Special al MAE China pentru activitatea sa jurnalistică
- 13:29 - Încep înscrierile la creșă si grădiniță pentru anul școlar 2026-2027
- 13:15 - Premieră! România a trimis 4.000 de oi în Algeria cu avionul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Calarasi și pe Google News














