Peste 2.000 de posturi în domeniul sanitar şi asistenţă socială, DEBLOCATE! Anunțul premierului

Peste 2.000 de posturi în domeniul sanitar şi asistenţă socială, DEBLOCATE! Anunțul premierului
Premierul Marcel Ciolacu a anunţat că a decis să deblocheze peste 2.000 de posturi în domeniul sanitar şi asistenţă socială
Premierul Marcel Ciolacu a anunţat, în şedinţa de joi a Guvernului, că în urma discuţiilor cu sindicatele şi Ministerul Sănătăţii, a decis să deblocheze peste 2.000 de posturi în domeniul sanitar şi asistenţă socială.
„Continuăm să venim cu soluţii pentru a reduce deficitul de personal medical din spitalele din subordinea autorităţilor locale. În urma discuţiilor cu sindicatele şi Ministerul Sănătăţii, am decis să deblocăm peste 2.000 de posturi în domeniul sanitar şi asistenţă socială. Astfel, după decizia pe care am luat-o în ianuarie când am deblocat alte 7.600 de posturi, putem spune că pentru anul acesta ne propunem să atragem aproape 10 mii de noi medici, asistente, infirmiere şi personal sanitar în spitalele publice”, a afirmat Marcel Ciolacu, la începutul şedinţei de joi a Executivului.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 12:16 - Zelenski, mesaj dur pentru Putin după atacurile devastatoare din adâncul Rusiei: „A sosit timpul să punem capăt acestui război” – VIDEO
- 12:11 - Nicolae Voiculeț, apel sfâșietor după explozia din Portul Constanța: „Mi-am strâns copilul în brațe și m-am rugat lui Dumnezeu. Vrem adevăr! Vrem CSAT acum!”
- 11:04 - Captură impresionantă a Poliției Române. 4 kg de cocaină și 26 de kg de canabis, descoperite la un ucrainean
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Calarasi și pe Google News














