FOTBAL: UNIVERSITATEA CRAIOVA S-A CALIFICAT ÎN GRUPA CONFERENCE LEAGUE

FOTBAL: UNIVERSITATEA CRAIOVA S-A CALIFICAT ÎN GRUPA CONFERENCE LEAGUE
Craiova s-a impus cu 2-1 și în partida tur, de la Istanbul
Universitatea Craiova a câștigat cu 3-1 în fața echipei turce Istanbul Basaksehir, joi seara, pe stadionul "Ion Oblemenco", meciul din manșa secundă a play-off-ului din Conference League, a treia competiție valorică din fotbalul european.
Craiova s-a impus cu 2-1 și în partida tur, de la Istanbul.
În partida disputata pe teren propriu, Craiova a făcut un meci spectaculos, împinsă de la spate de 28.000 de spectatori.
Formația turca a deschis scorul în minutul 7, prin Davie Selke.
Oltenii au revenit rapid, în minutul 9, prin Alexandru Cicâldău, din pasa capitanului Nicușor Bancu.
Craiova a făcut 2-1 până la pauză, în minutul 27. Nicușor Bancu a oferit a două pasă de gol, de data aceasta pentru Ștefan Baiaram.
În minutul 80, Istanbul Basaksehir a rămas în 10 după ce Christopher Operi a fost eliminat.
În minutul 81, Craiova a dat lovitura de grație, pe contraatac, prin Steven Nsimba, servit excelent de Anzor Mekvabishvili. Ambii jucători au intrat în repriza a doua.
În urma celor două rezultate, Universitatea Craiova a trecut de mult mai experimentata Istanbul Basaksehir cu 5-2 și va juca, în premieră, în grupele unei competiții europene.
Citește și:
- 12:12 - „Los blancos” își recuperează creierul din mijloc: Toni Kroos, readus la Real Madrid într-un rol-cheie
- 08:33 - Remiză între Atletico şi Arsenal Londra, în turul semifinalei Ligii Campionilor, 1-1!
- 08:26 - Bilete disponibile pentru finala Cupei României la fotbal
- 15:41 - Gest cutremurător al lui Ionel Ganea după tragedie: cum a transformat pierderea fiului într-o cauză pentru alți copii
Urmărește știrile Realitatea de Calarasi și pe Google News












