MINISTERUL EDUCAȚIEI VA ORGANIZA O SESIUNE SPECIALĂ A EVALUĂRII NAȚIONALE LA ÎNCEPUTUL LUNII IULIE

MINISTERUL EDUCAȚIEI VA ORGANIZA O SESIUNE SPECIALĂ A EVALUĂRII NAȚIONALE LA ÎNCEPUTUL LUNII IULIE
Pe 2 iulie va avea loc proba de Limba și literatura română
Ministerul Educației și Cercetării va organiza o sesiune specială a Evaluării Naționale la începutul lunii iulie, a anunțat joi, într-o conferință de presă, secretarul de stat Sorin Ion.
Potrivit acestuia, pe 2 iulie va avea loc proba de Limba și literatura română, iar pe 3 iulie proba la Matematică. Elevii din partea minorităților naționale vor susține pe 4 iulie proba de limba și literatura maternă.
'Ceea ce putem anunța astăzi este că, analizând necesitatea, o să organizăm o sesiune specială de Evaluare Națională. În perioada Evaluării Naționale (sfârșitul lunii iunie - n.r.) avem câțiva copii la competiții internaționale, atât științifice cât și sportive. Prin urmare, după evaluarea mare și înainte de repartizarea la liceu, ca să putem să le dăm aceleași șanse, mai precis în 2 iulie - Limba și literatura română și 3 iulie - Matematică, respectiv 4 iulie - limba și literatura maternă. La începutul lunii iulie organizăm o sesiune specială. Nu este vorba de foarte mulți copii, dar este vorba despre un principiu - să le dăm aceleași șanse. Probabil că vor fi de ordinul zecilor (copii - n.r.)', a spus secretarul de stat.
Calendarul privind Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul școlar 2024 - 2025, este următorul:
* 10 - 13 iunie: înscrierea la examen
* 23 iunie: Limba și literatura română - probă scrisă
* 25 iunie: Matematică - probă scrisă
* 27 iunie: Limba și literatura maternă - probă scrisă
* 3 iulie: afișarea rezultatelor inițiale (până la ora 12,00), vizualizarea lucrărilor scrise și depunerea contestațiilor (în intervalul orar 14:00 - 18:00)
* 4 - 5 iulie: vizualizarea lucrărilor și depunerea contestațiilor
* 6 - 9 iulie: soluționarea contestațiilor
* 10 iulie: afișarea rezultatelor finale după soluționarea contestațiilor.
AGERPRES
Citește și:
- 19:42 - Atenție la „Romance Scam” și site-urile fantomă înainte de 8 Martie. Recomandările experților pentru a nu cădea în plasa infractorilor cibernetici
- 19:35 - Peste 200 de minori sunt încă în Orientul Mijlociu. Anunțul purtătorului de cuvânt al MAE
- 19:32 - Comisia Europeană: Amenințările lui Zelenski împotriva lui Orban sunt „inacceptabile”
- 19:21 - Avocatul Poporului a atacat la CCR OUG privind reforma administrației publice centrale și locale
Urmărește știrile Realitatea de Calarasi și pe Google News











